Bude Šlachta náměstkem Celní správy? Napřed musí projít výběrovým řízením

Robert Šlachta a Celní správa (fotokoláž) - Foto: Filip Jandourek, Ondřej Vaňura

Robert Šlachta a Celní správa (fotokoláž)Foto: Filip Jandourek, Ondřej Vaňura

Bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta je od dnešního dne pověřen funkcí náměstka pro pátrání na Celní správě. Jaké podmínky musí splnit, aby tuto pozici mohl regulérně získat, a jaké další plány má s celníky ministerstvo financí? Aby se opravdu mohl stát náměstkem pro pátrání a nebyl jen pověřen, musí projít výběrovým řízením. Otázkou je, zda se do něj vůbec přihlásil a může jím poctivě projít, když je u celníků teprve pár týdnů.

Zatím se totiž Robert Šlachta nepřihlásil, ale má ještě zhruba 14 dní, aby to udělal. 

Samotné výběrové řízení má dvě části, první je splnění zákonných podmínek, a to je třeba vysokoškolské vzdělání nebo služební poměr. To je pro něj bez problémů.  

Pak je ale druhá část, a tou je například splnění náročných celních zkoušek, což může trvat řadu měsíců. A také jazykový test z angličtiny, kterou Šlachta podle dostupných informací příliš neovládá. 

 

Bude Šlachta náměstkem Celní správy? Poulíček

Vložit na svůj web

Podle šéfa celníků Milana Poulíčka ani to nemusí být překážka: „Pokud by to splňoval, tak se může přihlásit, nebude vyřazen. Pokud budou dva uchazeči na stejné úrovni, výhodu má ten, kdo to splňuje.“ 

Pokud se přihlásí do výběrového řízení, dostane lhůtu asi dvou let, aby splnil jak jazykovou přípravu, tak základní celní kurz. 

Zatím je Robert Šlachta jediný kandidát, takže ho jazykově vybavená konkurence ani nikdo s hotovou celní zkouškou neohrožuje. 

Andrej Babiš má jasnou vizi 

S celníky, konkrétně právě se Šlachtovým útvarem pátrání, má ministr financí také do budoucna velké plány. 

Celníci by totiž měli dostat nové kompetence, a to nejen pátrat po možných daňových únicích, ale také je vyšetřovat, stejně jako to dnes dělá policie. Šance tohoto návrhu zatím nejsou jednoznačné. 

Ministerstvo spravedlnosti už začalo pracovat na novele trestního řádu, která by celníkům umožnila vyšetřovat daňové zločiny, a to zhruba od roku 2019.  

Jestli tento návrh projde, je ale dost nejisté. Proti jsou zatím kromě Babišova Hnutí ANO fakticky všechny parlamentní strany včetně koaličních, s výjimkou části lidovců.  

Hlavním odpůrcem je logicky ministerstvo vnitra, pod které spadá policie. Její nová Národní centrála proti organizovanému zločinu, která vznikla minulý měsíc díky sporné policejní reformě, totiž chce jednu svoji stávající divizi rozdělit a udělat z jedné části finanční policii. 

„Fungovat má už od 1. ledna 2017 a soustředit se má i na daně,“ popisuje mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. 

 

Bude Šlachta náměstkem Celní správy? Ibehej

Vložit na svůj web

„V současné době vznik tzv. finanční policie ve stádiu příprav. Můžeme však sdělit, že její fungování by se mělo blížit podobě bývalé finanční policie, která byla zrušena k 1. 1. 2007.“  

V obecné rovině by se nová sekce národní centrály měla věnovat zajišťování výnosu z trestné činnosti, daňové kriminalitě a případům souvisejícím s legalizací výnosů z trestné činnosti. 

Bývalá finanční policie, o které mluvil mluvčí policejní centrály, se dnes používá hlavně jako značka - dříve totiž byla úspěšná a zanikla, až když ji zrušil exministr vnitra za ODS Ivan Langer. 

Důvodem tehdy bylo, že se překrývají její kompetence s ostatními útvary. Podle kritiků to ale tehdy byl zástupný důvod. 

Překrývání kompetencí 

Překrývání kompetencí by ale právě teď mohlo hrozit. Tedy že daněmi se najednou bude zabývat nová finanční policie, pak celníci. Vedle toho tu máme od roku 2014 také daňovou Kobru. 

To je samozřejmě hlavní argument, proč politici nepodporují Babišův návrh, aby se vyšetřovateli daní stali i celníci, tedy že je to zbytečné. Je tady dobře fungující daňová Kobra, v jejímž rámci spolupracují s policií i celníci a finanční úřady. 

Argumentem proti také je, že celníci nemají takové možnosti a schopnosti vést klasické policejní šetření. Navíc krácení daní se často prolíná třeba s praním špinavých peněz a není tedy jasné, jak by si s tím celníci poradili. 

Podle Babiše je to ale zbytečná obava a policie by měla víc času na něco jiného: „Devadesát procent věcí začínají ve finanční správě. Celníci, FAÚ, to všechno odpracují a potom těch třicet šanonů odnesou nějakému policistovi, který to začne číst.“ 

Vzniká tak podle něj prodlení, synergie. 

 

Bude Šlachta náměstkem Celní správy? Babiš

Vložit na svůj web

Takže to, že celník bude mít kompetenci, aby to státní zástupce potom dokončil, uvolní kapacitu policistům. „Ti by pak mohli třeba vyšetřovat i korupci politiků, což bych jim vřele doporučoval,“ řekl Babiš Radiožurnálu. 

Politický boj? 

Je otázkou, jestli si obrazně řečeno prosadí Babiš svoji malou policii u celníků, anebo naopak vyhraje finanční policie a tím i ministr vnitra Milan Chovanec, který ji prosazuje. 

Problém v překrývání kompetencí nevidí třeba Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, už teď dělá na daních více útvarů. Vyšetřující celní správa by tak podle něj byla v boji proti daňové kriminalitě přínos. 

 

Bude Šlachta náměstkem Celní správy? Zeman

Vložit na svůj web

„Mně přijde zbytečné, aby na konci prověřování celou věc, mnohdy velice složitou, předala jinému policejnímu útvaru, který musí celé vyšetření znovu nastudovat a potom vést vyšetřování,“ dodává Pavel Zeman. 

Autor:  Jana Klímová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace