Zprávy → Politika a společnost7. listopadu  2013 v 14:43  

Část ČSSD chce zrušit usnesení, které vylučuje spolupráci s komunisty

Bohumínské usnesení může zrušit jen stranický sjezd ČSSD (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Bohumínské usnesení může zrušit jen stranický sjezd ČSSD (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Moravskoslezští sociální demokraté chtějí zrušit takzvané Bohumínské usnesení. To už dvacet let zakazuje ČSSD spolupráci s komunisty na vládní úrovni. Zrušit ho ale může až stranický sjezd.

Na okresní konferenci ČSSD ve Frýdku-Místku podpořily návrh na zrušení Bohumínského usnesení dvě třetiny delegátů. 

V tandemu s komunisty by podle nich nemusela ČSSD osekávat svůj program, vysvětlil předseda ČSSD na Frýdecko-Místecku Jaroslav Marek. 

„Chceme, aby sociální demokracie prosazovala opravdu levicový program jako vládní politická strana. Bohužel s lidovci nebo teď s Babišem v zádech to asi nebudeme schopni dost dobře dělat,“ řekl. 

 

Tématu se věnovaly Ozvěny dne Radiožurnálu s předsedou okresní organizace ČSSD ve Frýdku-Místku Jaroslavem Markem a komentátorem ČRo Petrem Hartmanem

Vložit na svůj web

„Je otázkou, kam až klesnou preference sociální demokracie, abychom si uvědomili, že jsme levicovou politickou stranou,“ podotkl Marek. 

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek ale nepokládá debatu o Bohuminském usnesení v době rozkolu uvnitř strany za aktuální. 

„Usnesení staré dvacet let nám nepomůže řešit situaci, kterou máme nyní. Myslím si, že to dnes nehraje roli a máme úplně jiné problémy,“ řekl Zaorálek. 

Sobotka si dovede představit stranické referendum 

Senátor Jiří Dienstbier označil Bohumínské usnesení za mrtvý dokument, kterým se není třeba zabývat. Jak připomněl, ČSSD už spolupracuje s KSČM na místní i krajské úrovni. 

Bohumínské usnesení bylo přijato na sjezdu ČSSD v roce 1995. Potvrdilo rozhodnutí z roku 1993, ve kterém si ČSSD zakázala politickou spolupráci s extrémistickými stranami – KSČM, SPR-RSČ, Moravskou národní stranou, Levým blokem a Stranou demokratické levice.

„Ale co se vládní úrovně týče, tak dneska ta debata je naprosto zbytečná, protože prostě není možné vytvořit jakoukoliv většinu spolu s komunistickou stranou. Takže to nepovažuji vůbec za aktuální,“ míní Dienstbier. 

Bohumínské usnesení by teď nechtěl řešit ani předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Dokáže si ale představit, že by se k této otázce mohli vyjádřit všichni členové ČSSD formou vnitrostranického referenda. 

Autor:  Věra Masopustová  (vma), Martin Hromádka  (dka)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace