Česko a Slovensko si pomohou při hlídání nebe. Novou smlouvu projedná vláda

Stíhačka Jas-39 Gripen - Foto: Evelyna Kulíšková

Stíhačka Jas-39 GripenFoto: Evelyna Kulíšková

Česko chce se Slovenskem prohloubit spolupráci při ochraně vzdušného prostoru. Nová smlouva má pilotům mimo jiné umožnit sestřelit nad územím druhého státu civilní letadlo, které chtějí použít únosci k teroristickému útoku. Dohodu by měla v příštích týdnech projednat vláda.

Česká republika už má se Slovenskem uzavřenou dohodu o spolupráci v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINAMDS). 

Státy tak mohu koordinovat svůj postup pod jednotným velením při vzdušné obraně. Čeští nebo slovenští piloti smí například doprovázet letadlo, které nekomunikuje, i nad území sousedního státu. 

Chystaná česko-slovenská spolupráce má jít ale ještě dál. Rozšířit by se měla i na oblasti, které NATINAMDS nepokrývá. Český letoun by podle návrhu smlouvy mohl například zasáhnout silou proti unesenému civilnímu letadlu, které by se teroristé chtěli využít k útoku. 

Nová smlouva také umožní armádám, aby požádaly sousední kolegy o výpomoc v případě krátkodobého i dlouhodobého výpadku své techniky a personálu. Státy si za ni budou vzájemně platit. Pokud dojde k nějaké škodě, zaplatí ji ta strana, která o výpomoc požádala. 

Armádní představitelé v minulosti dokonce uvažovali, že by se oba státy mohly při střežení obou vzdušných prostorů střídat. Ušetřily by se tak finance i síly letectva. 

Česká a slovenská vláda se na společné ochraně nebe dohodly při květnovém jednání ve Valticích na Břeclavsku. Podobnou smlouvu Česko s jiným státem uzavřenou nemá. 

V minulosti podobnou dohodu uzavřelo pouze s USA kvůli summitu NATO, který se v Praze konal v listopadu 2002. Umožňovala, aby americké vzdušné síly v případě potřeby zasáhly nad českým územím. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace