Česko by mohlo po letech dokončit miliardový prodej bitevních letadel L-159 Iráku

Prodej letadel L-159 blokuje Velká Británie (ilustrační foto) - Foto: Jan Kouba

Prodej letadel L-159 blokuje Velká Británie (ilustrační foto)Foto: Jan Kouba

Česká republika by mohla po letech dokončit prodej nepotřebných bitevních letadel L-159 Iráku. Už dohodnutý obchod za zhruba čtyři miliardy korun blokuje Velká Británie. Ta by ale mohla během dnešní návštěvy britského premiéra Davida Camerona v Praze ustoupit. Českému rozhlasu to řekly dva vysoce postavené zdroje. S Cameronem bude podle nich o obchodu jednat premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a Česko si prý dělá dost velké naděje, že by Cameron mohl britské veto stáhnout.

Irák chce koupit 15 letounů L-159, které vyrobila firma Aero Vodochody. Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO už dříve potvrdil, že cena by se měla pohybovat kolem čtyř miliard korun. 

Irák chce letadla nasadit do bojů proti teroristům z takzvaného Islámského státu. Dodávku strojů ale zablokovali Britové kvůli tomu, že v letadlech je namontován britský výstražný radarový systém RWR (Radar Warning Receiver). Ten pilota varuje v případě, že ho zaměří protivníkův radar. 

Čtěte také: Cameron bude v Praze jednat o svých požadavcích na omezení přistěhovalectví z EU

Británie tvrdila, že se bojí rizika, že by tento sofistikovaný systém mohl padnout do rukou teroristů, a proto požadovala, aby byl z letadel vymontován. Iráčané ale bez něj letouny nechtějí, jak loni upozornil server Aktuálně.cz. 

Cameron by prý dnes mohl v Praze podle dvou zdrojů Českého rozhlasu ustoupit, i když to stále není jisté. Česko se nepotřebná letadla marně snaží prodat už několik let. 

Bitevník L-159 - Foto:  Český rozhlas

Úpravy bitevníků L-159 (ilustrační foto) - Foto: Evelyna Kulíšková

Autor:  Ondřej Houska  (oho)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace