Česko jako Mekka medicínské turistiky. Cizinci jezdí za plastikami či umělým oplodněním

Zahraniční klienti mají v Česku největší zájem o plastické operace (ilustrační foto) - Foto: Joshua Valcarcel, licence Public Domain (eng)

Zahraniční klienti mají v Česku největší zájem o plastické operace (ilustrační foto)Foto: Joshua Valcarcel, licence Public Domain (eng)

V České republice vzkvétá takzvaná medicínská turistika. Zahraničních klientů, kteří využívají služeb českých lékařů, jsou tisíce a každým rokem jich přibývá. Do Česka přijíždějí hlavně za plastickými operacemi nebo kvůli umělému oplodnění.

Za rostoucím zájmem cizinců o lékařské zákroky v Česku jsou dva hlavní důvody: kvalita a cena. Za jednotlivé zákroky tu totiž zahraniční klienti zaplatí až třikrát méně, než by je stála operace doma.  

Jen pro příklad - zvětšení prsou v Německu stojí v průměru kolem dvou set tisíc korun, na českých klinikách je to ale i o polovinu méně. I proto klientů ze zahraničí každoročně přibývá, a to až o 15 procent. 

„Jedna část jezdí na doporučení pacientů, kteří už byli v České republice operováni, a ta druhá skupina jezdí primárně za nižší cenou. Trend je obecně zvyšující se - jezdí čím dál tím víc cizinců na různé lékařské zákroky. Nejčastěji přijíždějí z Německa, Velké Británie a také z Ruska,“ potvrzuje plastický chirurg Ondřej Měšťák. 

 

V Česku kvete tzv. medicínská turistika. Cizinců, kteří k nám přijíždějí za lékařskými zákroky, každoročně přibývá. Více od Zuzany Švejdové

Vložit na svůj web

Jednoznačně nejžádanější jsou estetické zákroky – operace víček, prsou, liposukce či operace břišní stěny. Podle Martiny Fišerové z agentury CzechTourism ale přibývá i zahraničních klientů, kteří vyhledávají také služby českých zubařů nebo přijíždí kvůli umělému oplodnění. 

„Za velmi nízké - někdy až třetinové - zahraniční turisté obdrží špičkovou lékařskou péči. Nejčastěji k nám jezdí za chirurgickými zákroky, mezi které patří ortopedie, pak třeba také oční chirurgie a stomatologické zákroky. V poslední době často přijíždí i z důvodu asistované reprodukce a dárcovských programů,“ přibližuje Fišerová. 

Profit z medicínské turistiky mají i navazující služby. Pacienti ze zahraničí totiž v Česku stráví zhruba dvakrát víc času než běžný turista - utratí tedy nejen za operaci, ale taky za nákupy oblečení, jídla nebo i za cestování. Kromě medicínských zákroků tu navíc často absolvují i doléčení nebo navštěvují lázně. Právě do lázní jezdí každoročně kolem sto tisíc cizinců. V posledních dvou letech jich ale ubývá, a to hlavně Rusů a Němců. 

„Po konfliktu na Ukrajině a na následně po protiruských sankcích a devalvaci rublu došlo k obrovskému úbytku příjezdů, které se potom projevují v těch celkových číslech zhruba 10 až 15procentním poklesem,“ potvrzuje prezident Asociace Svazu léčebných lázní Eduard Bláha. 

Na druhé straně ale přibývá třeba klientů z Číny nebo z arabských zemí. 

Autor:  Zuzana Švejdová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace