Česko podpoří případné nové sankce proti Rusku, kvůli Savčenkové

Ruský prokurátor žádá pro Naděždu Savčenkovou 23 let vězení - Foto:  ČTK

Ruský prokurátor žádá pro Naděždu Savčenkovou 23 let vězeníFoto:  ČTK

Česká republika je pro rozšíření sankcí proti Rusku kvůli soudnímu procesu s Ukrajinkou Naděždou Savčenkovou. V Bruselu to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Pilotka ukrajinské armády Savčenková teď v Rusku čelí soudnímu procesu, který mezinárodní společenství považuje za zmanipulovaný.

Případem Savčenkové se dnes v Bruselu zabývají ministři zahraničí osmadvacítky. Pro rozšíření protiruských sankcí v souvislosti s touto kauzou jsou třeba Litva, Lotyšsko nebo Velká Británie. 

„Myslím, že to je docela odporný, vyprefabrikovaný případ,“ řekl k procesu s Ukrajinskou šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. 

I Česko proto podle něj podpoří případné návrhy dalších sankcí vůči Rusku, pokud se na tom země Evropské unie shodnou. Sankce by mohly mít podobu zmrazení kont či zákazu cestování do Evropy pro ruské představitele, kteří se na procesu se Savčenkovou přímo podílejí. 

„Myslím si, že je třeba učinit tlak na to, aby se zabránilo tomu, aby ta mladá žena zemřela,“ zdůraznil šéf české diplomacie. 

Savčenková ve vězení drží hladovku. Rusko ji viní z podílu na zabití ruských novinářů, což Savčenková, Ukrajina i Západ odmítají. 

Autor:  Ondřej Houska  (oho)

Nové články v rubrice

Doprava

  silnice II/159, Tálín - Paseky, okr. Písek, stavební práce, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 05.09.2016 07:00 Do 30.09.2016 23:59, Částečná uzavírka silnice pro provádění stavebních prací v souvislosti ...
  silnice III/43714, Pavlovice u Přerova, okr. Přerov, uzavřeno, Od 02.09.2016 00:00 Do 04.09.2016 23:59, z důvodu konání hodových oslav, Objížďka - obousměrná: silnice III/43714, Pavlovice u Přerova, okr. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace