Česko podpoří případné nové sankce proti Rusku, kvůli Savčenkové

14. března  2016 v 17:04  
Ruský prokurátor žádá pro Naděždu Savčenkovou 23 let vězení - Foto:  ČTK

Ruský prokurátor žádá pro Naděždu Savčenkovou 23 let vězeníFoto:  ČTK

Česká republika je pro rozšíření sankcí proti Rusku kvůli soudnímu procesu s Ukrajinkou Naděždou Savčenkovou. V Bruselu to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Pilotka ukrajinské armády Savčenková teď v Rusku čelí soudnímu procesu, který mezinárodní společenství považuje za zmanipulovaný.

Případem Savčenkové se dnes v Bruselu zabývají ministři zahraničí osmadvacítky. Pro rozšíření protiruských sankcí v souvislosti s touto kauzou jsou třeba Litva, Lotyšsko nebo Velká Británie. 

„Myslím, že to je docela odporný, vyprefabrikovaný případ,“ řekl k procesu s Ukrajinskou šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. 

I Česko proto podle něj podpoří případné návrhy dalších sankcí vůči Rusku, pokud se na tom země Evropské unie shodnou. Sankce by mohly mít podobu zmrazení kont či zákazu cestování do Evropy pro ruské představitele, kteří se na procesu se Savčenkovou přímo podílejí. 

„Myslím si, že je třeba učinit tlak na to, aby se zabránilo tomu, aby ta mladá žena zemřela,“ zdůraznil šéf české diplomacie. 

Savčenková ve vězení drží hladovku. Rusko ji viní z podílu na zabití ruských novinářů, což Savčenková, Ukrajina i Západ odmítají. 

Autor:  Ondřej Houska  (oho)
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 

Doprava

  Od 30.5.2016 10:40 do 12:40; na trase Štěrboholy - Troja v ulici Jižní spojka v obci Praha , délka 127m; sjezd z ulice Vídeňské; nehoda; havarované vozidlo, neprůjezdný pravý jízdní pruh; vysypaný náklad; ...
  Od 30.5.2016 07:40 do 10:55; na silnici 141 u obce Prachatice; všechny nehody byly odstraněny, nejsou hlášeny žádné další problémy; OA x NA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace