Česko se blíží k předčasným volbám, poslanci zřejmě schválí rozpuštění sněmovny

Poslanecká sněmovna bude hlasovat o svém rozpuštění (archivní foto) - Foto: Filip Jandourek

Poslanecká sněmovna bude hlasovat o svém rozpuštění (archivní foto)Foto: Filip Jandourek

Poslance dnes pravděpodobně čeká jejich poslední hlasování. Rozhodnou o návrhu na rozpuštění sněmovny a tím i o předčasných volbách. Pravděpodobnost, že by návrh neprošel, je jen velmi malá. TOP 09, ČSSD, KSČM a VV mají dohromady víc než potřebnou ústavní většinu 120 hlasů.

Pokud poslanci návrh na rozpuštění sněmovny schválí, poslední slovo bude mít prezident Miloš Zeman, který dolní komoru Parlamentu definitivně rozpustí. Zeman tvrdí, že tento krok odkládat nebude. 

„Pokud k němu dojde, tak jsem vždy říkal, že jediná cesta, jak dojít ke svobodným volbám, je úřednická vláda, což se splnilo. A nemám důvod zbytečně odkládat vyhlášení o rozpuštění Poslanecké sněmovny,“ řekl prezident. 

 

O návrhu na rozpuštění poslanecké sněmovny mluvil v Ranním interview Radiožurnálu místopředseda ČSSD Michal Hašek

Vložit na svůj web

Hlasů pro rozpuštění sněmovny by mělo být dost. Návrh podpoří poslanci z TOP 09, ČSSD, KSČM a Věcí veřejných, kteří mají hromady 133 hlasů, tedy o 13 víc, než je třeba. Podle šéfů poslaneckých klubů, které budou pro rozpuštění sněmovny, na hlasování dorazí všichni jejich členové. 

Proti rozpuštění sněmovny budou nejspíš zákonodárci ODS. Ti neuspěli s požadavkem, aby se o rozpuštění sněmovny hlasovalo až na začátku září, kdy bude jistota, že Senát schválil tři klíčové zákony. 

Čtěte také: Pokud se sněmovna rozpustí, návrhy Rusnokovy vlády bude schvalovat Senát

„My už nic nového klubu doporučovat nebudeme. Ohledně hlasování výkonná rada sdělila poslancům svůj názor. Řekla jim, že pokud budou odhlasovány zákony, na kterých nám záleží, že by jim doporučila hlasovat pro. Legislativní proces uzavřen není, takže pro poslance je to jednoznačné sdělení. My jsme žádali i o prodloužení těch 14 dnů tak, aby mohly být zákony doprojednány. Takže si myslím, že žádné nové doporučení dávat nebudeme,“ vysvětlila místopředsedkyně strany a šéfka sněmovny Miroslava Němcová. 

Rozpuštění sněmovny je možné schválit nejméně třípětinovou většinou všech poslanců, tedy 120 hlasy. Pokud by poslanci rozpuštění schválili, musel by krok ještě potvrdit prezident, na což mu zákon nestanovuje žádnou lhůtu. Do 60 dnů od rozpuštění by pak musel vyhlásit nové volby. Neodkladná „zákonná opatření“ by mohl vydávat Senát na návrh vlády, nově zvolená sněmovna by je poté musela potvrdit.

ČSSD se podle místopředsedy Michala Haška takových věcí, o které mluví ODS, nebojí: „My si myslíme, že se Senát sejde poměrně rychle, nevyužije 30denní lhůtu, kterou má v ústavě, a zákony projedná během jednoho týdne. Není tedy problém, aby se dnes hlasovalo o rozpuštění sněmovny.“ 

Jeho slova potvrzuje i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka: „Jednoznačně tady nejsou žádné racionální argumenty k tomu, aby se hlasování Poslanecké sněmovny posunulo. Sociální demokracie udělá všechno pro to, aby se v úterý rozhodlo o rozpuštění Poslanecké sněmovny, a všechny naše hlasy přidáme k tomu, aby sněmovna rozpuštěna byla,“ zdůraznil. 

Také předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík očekává plnou účast. „Ta jednota klubu je, samozřejmě nemohu zaručit, že někdo bude mít momentální zdravotní potíže. Nicméně každý poslanec, který bude přítomný, bude hlasovat pro rozpuštění sněmovny. Zatím žádnou omluvu na ten termín nemám, máme tam pouze jedno lékařské vyšetření, které věřím, že se neprotáhne a pan poslanec stihne hlasování včas,“ uvedl. 

Čtěte také:  Propuštění asistentů, vrácení počítače nebo bytu. I to čeká poslance po rozpuštění sněmovny

Pokud v úterý sněmovna odsouhlasí návrh na své rozpuštění, uskuteční se předčasné volby do dvou měsíců poté, co ji prezident Miloš Zeman rozpustí. Zeman už uvedl, že volby vyhlásí na 25. a 26. října. Na ty už, podle šéfa poslanců KSČM Pavla Kováčika, dlouho čekají komunisté. 

„Zhruba před rokem a půl jsme poprvé sdělili, že situace, která v České republice panuje, by si vyžadovala rozpuštění sněmovny a předčasné volby. My jsme trpěliví a věřím tomu, že naše trpělivost při hlasování dozná úspěchu,“ uvedl Kováčik. 

O rozpuštění dolní komory poslanci hlasovali už v červenci. Sociální demokracie ale tehdy s tímto návrhem neuspěla. TOP 09 byla nejprve proti rozpuštění Poslanecké sněmovny a věřila v pokračování bývalé trojkoalice. Když se pak ukázalo, že ve sněmovně nedisponuje většinou, poslanci TOP 09 se připojili k návrhu na její rozpuštění. 

Autor:  Věra Masopustová  (vma), Michaela Vydrová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace