Česko sevřel mráz, na Šumavě naměřili až minus 35,3 stupně

ČR zažila nejstudenější noc zimy, na Šumavě bylo minus 35,3 st. °C (ilustrační foto) - Foto: Stanislava Brádlová

ČR zažila nejstudenější noc zimy, na Šumavě bylo minus 35,3 st. °C (ilustrační foto)Foto: Stanislava Brádlová

Česko zažilo mrazivou noc. Na Šumavě klesly místy teploty až pod minus 35 stupňů. Jde zatím o nejstudenější noc této zimy v Česku. Nízké teploty způsobují problémy třeba železničářům, vlakům zamrzá nafta. Mráz ale potěšil řidiče, silnice jsou vymrzlé, takže se po nich jezdí dobře.

V Rokytské slati u Modravy naměřily teploměry v půl sedmé ráno minus 35,3 stupně. Ve Veselí nad Lužnicí bylo minus 22 stupňů Celsia, v Třeboni klesly teploty pod minus 23 stupňů. 

Na ostatních místech České republiky se teploty pohybovaly většinou od minus 16 do 18 stupňů, ale například v Královéhradeckém kraji spadly teploty až pod minus 25 stupňů Celsia a na Jizerce v Jizerských horách naměřili meteorologové dnes časně ráno 26,7 stupně Celsia pod bodem mrazu. 

Mrazivé počasí na několika místech Česka zpozdilo vlaky. Potíže měly hlavně dieselové lokomotivy, kterým zamrzá nafta. Například na trase Protivín - Písek jeden vlak nevyjel vůbec, další měly zdržení. 

Mrazy by ale neměly mít vliv na dodávky elektřiny. Podle mluvčího společnosti EON Vladimíra Váchy v takto nízkých teplotách, které panovaly dnešní noc, není riziko námraz až tak veliké. 

„Protože námrazy hrozí zejména při vysoké vzdušní vlhkosti a teplotě kolem minus tří nebo minus čtyř stupňů. Nezaznamenali jsme žádné poruchy v souvislosti s námrazou nebo s nějakými pády stromů či přímo vodičů,“ vysvětluje. 

Mrazivá bude i příští noc, pak se oteplí 

Dnes bude podle meteorologů slunečno, ale velice mrazivo. Teploty přes den klesnou na celém území jižních Čech až k minus sedmi stupňům. 

Večer a v první polovině noci budou místy teploty klesat pod minus 12 stupňů. „Lze očekávat, že mrazivých v kotlinách na Šumavě teploty klesnou na minus 20 až minus 25 °C. Po půlnoci a k ránu očekáváme v Čechách pozvolné oteplování,“ uvádí ČHMÚ. 

O víkendu se počasí bude poměrně výrazně měnit. V noci na sobotu začne od západu přibývat oblačnost a přidá se sněžení. To může být během soboty i poměrně vydatné. 

„Mohlo by připadnout 5 až 15 centimetrů, na horách možná až 20 centimetrů sněhu. Ale odpoledne a večer se bude v Čechách sněžení místy měnit – v polohách pod 400 metrů – na srážky smíšené, případně mrznoucí s tvorbou ledovky,“ popisuje Pavel Šimandl z ČHMÚ. 

Nejvyšší denní teploty pak v sobotu vystoupí na -5 až -1 stupeň, v Čechách, zejména v západní části, ale mohou vystoupit až na +3 stupně. 

„V průběhu soboty bude od vyšších poloh foukat čerstvý západní až severozápadní vítr, takže zejména na Šumavě a Vysočině se mohou vytvářet sněhové jazyky a řidiči tam mohou mít problémy,“ upozorňuje meteorolog. 

Související weby

POČASÍ

Autor:   ČRo,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace