Zprávy → Politika a společnost23. června  2013 v 07:47  

Český rozhlas obnovuje Hovory z Lán. Vysílat se budou jednou za čtvrt roku

Posluchači Českého rozhlasu uslyší obnovené Hovory z Lán s prezidentem Milošem Zemanem ve vysílání jednou za čtvrt roku (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Posluchači Českého rozhlasu uslyší obnovené Hovory z Lán s prezidentem Milošem Zemanem ve vysílání jednou za čtvrt roku (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Český rozhlas obnovuje kdysi tradiční Hovory z Lán. Vysílat by se měly pravidelně jednou za čtvrt roku. První rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem povede už dnes odpoledne šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný. Rozhlas tak navazuje na tradici hovorů z Lán, které poprvé vysílaly 11. března 1990. Už tehdy měl tehdejší prezident Václav Havel jasno v tom, že chce takto k posluchačům promlouvat pravidelně.

„Může se stát, že zrovna nebudu v Československu, takže to nemohu naprosto závazně slíbit, ale byl bych rád, kdybychom si z toho vytvořili jakousi tradici,“ řekl tehdy Havel. 

Stalo se a v následujících deseti letech vzniklo 355 dílů. Některé z nich moderovala i redaktorka Eva Hůlková, která popisuje jedinečnou atmosféru při natáčení: 

 

O Hovorech z Lán informoval redaktror Jan Herget

Vložit na svůj web

„Přišli jsme tam, Václav Havel se dostavil a chtěl si povídat. Vyměnili jsme si poslední vtipy, někdy velice brutální. Povídali jsme si a najednou se mluvčí Ladislav Špaček podíval na hodinky, příšerně se vyděsil, protože zjistil, že nám zbývá nějakých 15 minut a začali jsme točit.“ 

Natáčelo se i jinde než na zámku v Lánech. Třeba na Pražském hradě, v jeho zahradách, u Václava Havla doma nebo na jeho chalupě na Hrádečku. V Hovorech se mluvilo hlavně o politice, i když prezident občas prosazoval i jiná témata: 

Václav Havel poslouchá svůj rozhovor - Foto: Hana Hikelová

Václav Havel poslouchá svůj rozhovorFoto: Hana Hikelová

„Statut tohoto pořadu nebyl vždycky tak zcela jasný. Prezident si myslel, že je to jeho pořad a že tam bude dávat svoje témata – architekti, ochrana krajiny a tak dále. A já jsem v té době dělala zpravodajství tady v Radiožurnálu, takže jsem byla tlačená a sama jsem to tak i cítila, získat jeho názory na to, co se teď aktuálně děje na politické scéně. Takže to byla vždycky taková přetahovaná,“ dodává Hůlková. 

V prvních obnovených Hovorech z Lán se bude mluvit o řešení vládní krize a role hlavy státu. 

„Také nás zajímá, jak se prezidentovi daří plnit to, co sliboval v kampani i po zvolení. Ale i nadčasová témata – názory na dění ve světě a roli České republiky,“ upřesňuje šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný, který rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem povede. 

 

O Hovorech z Lán mluvil v Ranním interview Radiožurnálu moderátor Jan Pokorný

Vložit na svůj web

Myšlenka k návratu Hovorů z Lán vzešla během přímé volby hlavy státu. 

„Říkali jsme si, co se s tím dá dělat programově. Nezávisle na sobě asi tři nebo čtyři lidi v rádiu napadlo vrátit se k Hovorům z Lán. Tehdy jsme ještě nevěděli, kdo se prezidentem stane, ale že z přímé volby pravděpodobně vzejde prezident s poměrně silným mandátem občanů a to je pro nás dost dobrý důvod obnovit tuto značku,“ prozradil Pokorný. 

Obnovené prezidentské Hovory z Lán s Milošem Zemanem by se měly ve vysílání objevovat pravidelně jednou za čtvrt roku. Poprvé v neděli 23. června v 17 hodin. 

Autor:  Jan Herget  (jht)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace