Český rozhlas žádá policii o vyšetření incidentu při protiislámské akci

7. února  2016 v 23:11  
Přenosový vůz Českého rozhlasu na Hradčanském náměstí v Praze - Foto: Eliška Malínská

Přenosový vůz Českého rozhlasu na Hradčanském náměstí v PrazeFoto: Eliška Malínská

Český rozhlas požádá Policejní prezidium o prošetření incidentu, který se stal při včerejší demonstraci proti islámu na Hradčanském náměstí v Praze. Během shromáždění několik agresivních útočníků opakovaně napadlo přenosový vůz ČRo, ale přítomní policisté na žádost o pomoc nereagovali.

Útočníci se násilně dobývali dovnitř přenosového vozu, pokusili se narušit vysílání rozhlasu a nakonec odpojili elektrocentrálu. 

Redaktor Českého rozhlasu v této vypjaté situaci požádal o zakročení nedaleko stojící hlídku Policie ČR. Místo pomoci se však setkal s odmítavým a přehlíživým postojem přítomných policistů. 

 

Věc prošetříme a budeme řešit, řekl Českému rozhlasu policejní prezident Tomáš Tuhý

Vložit na svůj web

Věc chce nechat prověřit ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), i když policii za sobotu obecně chválil. 

„Jsem rád, že Policie ČR zvládla během sobotních událostí v Praze udržet situaci pod kontrolou. A to i přesto, že šlo o koncentraci několika vzájemně antagonistických akcí v průběhu jednoho dne. Zároveň jsem zadal policejnímu prezidentovi důkladné prošetření údajných excesů, na které v průběhu neděle upozornila některá média,“ reagoval Chovanec v tiskové zprávě

Na kontrolách se podle něj bude podílet i audit ministerstva vnitra.  

Na Hradčanském náměstí v Praze se včera odpoledne sešla více než tisícovka lidí na shromáždění, které svolal Blok proti islámu a hnutí Úsvit. 

Řečníci v projevech kritizovali zastánce uprchlíků, české i evropské politiky a varovali před migrací do Evropy. Akce byla součástí celoevropských protestů organizovaných hnutím Pegida. 

Čtěte také: Tisková zpráva k incidentu na webu ČRo

Kromě chování policistů u přenosového vozu Českého rozhlasu chce nechat Chovanec prověřit třeba i nařčení, které se objevovalo na sociálních sítích, podle nějž policisté přestrojení za neonacisty vyvolávali konflikty se zastánci uprchlíků. 

„Výsledky tohoto šetření chci mít k dispozici do dvou týdnů. Následně s nimi seznámím veřejnost,“ uvedl Chovanec. 

Policejní prezident Tomáš Tuhý připustil, že mohlo dojít i k selhání jednotlivce, nemělo by to však podle něj vrhat špatné světlo na postup policie během „náročného dne“. 

„Celá Evropa dnes zažívá řadu zásadních extrémních shromáždění, při kterých dochází k narušování veřejného pořádku. Myslím, že včera obyvatelé Prahy jasně viděli, jaká byla role policie, že zvládli tuto situaci a ochránili i skupinky, které se pohybovaly poblíž shromáždění a kde mohlo docházet k incidentům,“ řekl Tuhý.  

Autor:   ČRo
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 

Doprava

  Od 25.5.2016 14:50 do 15:50; na silnici 14 u obce Horní Radechová okres Náchod; nehoda; neprůjezdný pruh, 2 havarovaná vozidla; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; BUS x OA bez zranění. ...
  silnice I/58 (ulice Plzeňská), Ostrava - Krmelín, okr.F-Místek, omezení, oprava vodorovného dopravního značení, Od 25.05.2016 21:00 Do 26.05.2016 04:00, nástřík VDZ

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace