Zprávy → Politika a společnost10. října  2016 v 10:26  

'Český Trump a Berlusconi' Babiš má podle zahraničního tisku našlápnuto do premiérského křesla

Andrej Babiš podle zahraničního tisku triumfoval v krajských volbách a má našlápnuto do čela vlády - Foto: Martin Svozílek

Andrej Babiš podle zahraničního tisku triumfoval v krajských volbách a má našlápnuto do čela vládyFoto: Martin Svozílek

V krajských a senátních volbách v Česku triumfovalo liberálně-populistické hnutí ANO. Pokud neudělá žádnou chybu, vystřídá jeho předseda Andrej Babiš příští rok Bohuslava Sobotku ve funkci premiéra, napsala v reakci na sobotní výsledky rakouská a švýcarská média. Babiše označují za "českou odpověď na Trumpa" nebo "českého Berlusconiho".

„Určitým způsobem je Andrej Babiš českou odpovědí na Donalda Trumpa, ovšem s tím rozdílem, že Babiš je aspoň částečně už u cíle," napsal zpravodajský server Nachrichten.at. Stejně jako Trump slibuje předseda hnutí ANO, že bude řídit stát jako firmu a zatočí s korupcí. Firmy impéria českého miliardáře ale zároveň vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), napsal server. 

Čtěte také: Bojují o koryta, která za poslední roky získali. Ve sněmovně i krajích, hodnotí povolební vyjednávání Babiš

Předseda hnutí ANO podle něj šikovně využil rozšířeného odporu českých voličů k politickému establishmentu. Na překážku vítězství ANO v krajských a senátních volbách nebylo ani to, že se hnutí podílí na vládě. Do jejího čela Babiš v příštím roce zřejmě zamíří, napsal web Nachrichten.at. 

Že se Babiš po parlamentních volbách v příštím roce stane zřejmě předsedou české vlády, si myslí i švýcarský list Neue Zürcher Zeitung (NZZ). "Český Berlusconi", jak Babiše nazývá kvůli údajné podobnosti s italským expremiérem, který v době své vlády vlastnil řadu médií, v krajských a senátních volbách "triumfoval". ANO se tak podle NZZ vymklo tradici českých populistických stran, kterým účast ve vládě často škodí. 

Bezbarvý Sobotka 

"Hořkou porážku" podle NZZ naopak utrpěla v krajských volbách ČSSD premiéra Sobotky. Vítězství ANO nad sociálními demokraty přisuzuje mimo jiné tomu, že se Babišovi daří nadále vystupovat jako "antipolitik" a ve vládě s "bezbarvým premiérem" udává tón. 

Podle rakouských novin Der Standard porážka sociálních demokratů zvýší vnitrostranický tlak na premiéra Sobotku. List si všímá také neúspěchu "protiislámského entomologa" Martina Konvičky v boji o senátorské křeslo, stejně jako "extrémně nízké" volební účasti.
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace