Cikán mi vybílil byt - prostě nejlepší malíř. Romové rozjeli kampaň proti předsudkům

31. července  2012 v 21:58  
Kampaň upozorňuje na to, že Romové často nedostanou zaměstnání jenom proto, že Romy jsou - Foto: Filip Jandourek

Kampaň upozorňuje na to, že Romové často nedostanou zaměstnání jenom proto, že Romy jsouFoto: Filip Jandourek

Nezisková organizace IQ Roma Servis rozjela kampaň, která má pomoci odbourat předsudky vůči zaměstnávání Romů. A neváhala pro svůj záměr využít i odvážné slogany. Třeba Cikán mi vybílil byt - prostě nejlepší malíř. Anebo: Cikáni nám zase nařezali - kůlnu plnou dříví.

„Myslíme si, že česká veřejnost je pro tento typ sdělení asi nejotevřenější, a také si myslíme, že takhle těžké téma je asi lepší odlehčit,“ říká ke sloganům ředitelka neziskové organizace IQ Roma Servis Katarína Klamková, která kampaň organizuje. 

Když jim agentura navrhla v kampani používat místo Rom slovo Cikán, nejprve se prý organizátoři trochu lekli. „Ale potom jsme přistoupili na to, že je to pravděpodobně skutečně široce používaný termín. Asi je důležité pro sdělení kampaně používat jazyk, na který je cílová skupina zvyklá,“ vysvětluje Klamková. 

 

Ředitelka neziskové organizace IQ Roma Servis Katarína Klamková v pořadu Stalo se dnes

Vložit na svůj web

Kampaň má především poukázat na to, že potíže s nezaměstnaností a se vzděláním jsou pro Romy klíčové. „To dává lidem a konkrétně Romům ekonomickou nezávislost a soběstačnost. A samozřejmě nekvalitní vzdělání ovlivňuje zaměstnání. Neschopnost získat si důstojné a stabilní zaměstnání, znamená být stále stigmatizován a být neustále v pasti,“ podotýká Klamková. 

Připomíná, že Romové často nedostanou zaměstnání jenom proto, že Romy jsou. „Je spousta jednotlivců, kteří se snaží, a kteří jsou ponižováni tím, jak je na ně pohlíženo veřejností. Spousta nás pracuje, pracovat chce a pracovat umí,“ dodává ředitelka neziskové organizace. 

Autor:   ak, Jan Bumba  (jbu)

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 
2. semifinále extraligy: Třinec - Sparta - Foto: Michal Jindra

Celý zápas v přímém přenosu

Poslouchejte na tomto webu.

 
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas