Zprávy → Politika a společnost28. září  2016 v 18:11  

Demonstrace proti islamizaci v den státního svátku. V českých městech protestovalo několik set lidí

Demonstrace proti islamizaci v českých městech 28. 10. 2016. Náměstí míru v Praze - Foto: Vojtěch Man

Demonstrace proti islamizaci v českých městech 28. 10. 2016. Náměstí míru v PrazeFoto: Vojtěch Man

Na Svatováclavské demonstraci v Praze se podle odhadů policie sešlo ve středu zhruba 250 lidí. Protestovalo se na ní proti islamizaci Evropy. Další demonstrace pořádané politickým hnutí Úsvit a Blokem proti islamizaci se konaly v Plzni, Mostu a Ostravě. Nejvíc lidí se sešlo na mostecké demonstraci, podle odhadů jich bylo 400. Ve zbývajících městech přišlo do 100 protestujících. Řečníci například kritizovali vládní politiku nebo odmítali EU.

Demonstrace v Česku měly podle organizátorů zahájit sérii celoevropských shromáždění proti islámu. Předseda Úsvitu Miroslav Lidinský v Ostravě vyjádřil nesouhlas s vládní politikou. Prohlásil například, že kabinet Bohuslava Sobotky kolaboruje s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. 

Vládu kritizovala i řada dalších řečníků, podle některých nezradil jen Sobotka, ale i předsedové ostatních vládních stran Andrej Babiš (ANO) nebo Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Projevům dominovala také kritika migrační politiky Evropské unie a obavy z uprchlíků. „Nepodporujeme rasismus ani násilí," prohlásil v Praze šéf britské Pegidy Tommy Robinson. 

Z nejvýznamnějších tuzemských politiků se kritice vyhnul pouze prezident Miloš Zeman, který podle řečníků jako jediný hájí české zájmy. Zeman je známý vyhraněnými názory na uprchlickou krizi a islám. 

Lidé v metropoli zaplnili zhruba z poloviny náměstí Míru, kde se pražský protest odehrával. Někteří z nich mávali národními vlajkami a prapory, na kterých byly vyobrazeny přeškrtané mešity.  

Demonstrace islamizaci v českých městech 28. 10. 2016 - Foto: Vojtěch Man

Demonstrace islamizaci v českých městech 28. 10. 2016Foto: Vojtěch Man

Někteří účastníci demonstrace měli transparenty vyzývající k demisi vlády nebo nesouhlasu s islámem. Podobná situace byla i v ostatních městech. Všechny čtyři demonstrace byly propojeny telemostem a účastníci na závěr zazpívali státní hymnu. 

Na demonstrace dohlíželi policisté v uniformách i civilu. Někde byly nasazeny i antikonfliktní týmy. V Mostu z akce těsně před skončením odvezla jednoho člověka.  

„Akce se obešla bez narušení veřejného pořádku. Omezen na svobodě byl jeden člověk pro podezření z trestného činu, budeme od něj požadovat vysvětlení," sdělila krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.  

Podle pražské policejní mluvčí Ivety Martínkové se demonstrace v metropoli uskutečnila bez problémů a policisté nemuseli proti nikomu zasahovat. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace