Děti z dětských domovů už nebudou dlužit za odpad. Poplatky mají nově platit rodiče

Dříve mohly obce tisícové částky za odpad vymáhat přímo na dětech (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Dříve mohly obce tisícové částky za odpad vymáhat přímo na dětech (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Desítky dětí ze sociálně znevýhodněných rodin nebo dětských domovů by už neměly dlužit za odpad. Od ledna totiž platí novela zákona o místních poplatcích, která dosavadní praxi ruší. Zatímco dříve mohly obce vymáhat peníze za odpad i po malých dětech, teď zaplatí primárně jejich rodiče.

Pěstouni založili své chráněnce stavební spoření. Když bylo dívce, která je od narození zdravotně postižená, osmnáct let, zjistili, že jí bylo z konta exekucí strženo 6 tisíc korun jako poplatek za odpad. Navíc pro město, ve kterém nikdy nebyla. V místě má ale trvalé bydliště její biologická matka a právě ta za odpad neplatila. 

„Dítě je dlužníkem tím, že se narodí a existuje? Tak to ať se na mě nikdo nezlobí, ale je to opravdu postavené na hlavu,“ myslí si advokátka Alena Vlachová, která stojí za projektem Děti bez dluhů a zmíněnou dívku ve sporu zastupovala. 

 

Díky novele zákona o místních poplatcích by už děti z dětských domovů nebo sociálně znevýhodněných rodin neměly dlužit za odpad

Vložit na svůj web

Podobných případů se jí sešlo více. Rozhodla se proto zkusit pozměnit zákon, což se jí povedlo, a od ledna tak dluhy za odpad platí primárně rodiče. 

Dříve přitom tisícové částky vymáhaly obce často přímo po dětech, někdy se ale dařilo najít i jiné řešení. „V Brně jsme to měli ošetřené vyhláškou a postupně jsme tyto děti osvobozovali od poplatků za komunální odpad,“ říká mluvčí Brna Pavel Žára. 

Advokátka Vlachová také žádala, aby obce dětem odpustily už vyměřené poplatky z minulosti. To se jí ale prosadit nepodařilo. 

„Moje původní představa byla, že by se novelou zákona o místních poplatcích měly napravit i, laicky řečeno, křivdy minulosti. To znamená, že jsem se pokoušela prosadit přechodné ustanovení, které by řeklo, že zásada, že za děti platí rodiče, se vztahuje i do minulosti,“ popisuje. 

Pokuty z MHD 

Dalším úskalím pro děti z dětských domovů nebo sociálně znevýhodněných rodin jsou pokuty za jízdy v městské hromadné dopravě. 

 

Děti z dětských domovů už nebudou dlužit za odpad. Poplatky mají nově platit rodiče. Mluvila o tom Kristýna Schreilová z poradny Remedium

Vložit na svůj web

„Délka promlčecí lhůty je v případě rozhodnutí soudu deset let, takže oni sem přijdou třeba v situaci, kdy je jim sedmadvacet, osmadvacet let, a už dávno neví, že kdysi jeli načerno,“ vysvětluje Kristýna Schreilová z občanské poradny Remedium. 

Exekuční příkazy za tyto pokuty se mohou pohybovat v řádech statisíců korun. Sama se prý setkala i s případem, kdy částka přesáhla milion korun. 

„U dopravních podniků si nevybavuji případ, že by to někdo dítěti odpustil. Děti to často neřeší i proto, že si myslí, že za to odpovídají rodiče, což takhle není. Dluhy u dopravních podniků většinou musí zaplatit a někdy jsou to dluhy na dlouhou dobu,“ dodává Schreilová. 

Projekt Děti bez dluhů pomáhá v tuto chvíli asi padesáti dětem. Těch, kteří potřebují pomoc, ale budou stovky. 

Autor:  Eva  Rajlichová  (era), Maňourová Anna

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace