Dienstbier: Vláda preferuje vykoupení vepřína v Letech, majitelé chtějí výstavbu nového

Protest proti existenci vepřína na místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku - Foto: Jana Šustová

Protest proti existenci vepřína na místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech u PískuFoto: Jana Šustová

Vláda jedná s majiteli o vykoupení vepřína, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora v Letech. Podrobnosti zveřejnil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD, podle kterého je důležitý právě názor majitelů.

„Majitelé vepřína preferují variantu, že by vláda zajistila výstavbu nového vepřína se stejnou kapacitou. V zásadě v podobné lokalitě s návazností na podnikatelské aktivity majitele velkovýkrmny vepřů. Vláda by preferovala přímé vykoupení nemovitostí, které velkovýkrmnu vepřů tvoří,“ uvedl v pondělí Dienstbier. 

Usnesení o dalším postupu přijal kabinet už v březnu, bylo ale tajné. V pondělí ministři na návrh Dienstbiera rozhodli o tom, že informace z usnesení zveřejní. 

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) už na začátku srpna v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu s odkazem na probíhající jednání uvedl, že věří, že se současné vládě podaří problém vyřešit. Definitivní slovo by podle něj mělo padnout do října příštího roku, tedy i do konce volebního období současné vlády. 

Vepřín je v areálu od sedmdesátých let minulého století. O jeho zrušení mluvila řada předcházejících ministrů i vlád. Podle Hermana se ozývají kritické hlasy i ze zahraničí, například z OSN. 

Pietní místo Lety u Písku - Foto:  Český rozhlas

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace