Zprávy → Politika a společnost17. září  2016 v 18:04  

Dny NATO: obří americké bombardéry, ženská bojová jednotka z Jordánska a 45 tisíc návštěvníků

Americký bombardér B-52 Stratofortress při letu - Foto:  ČTK

Americký bombardér B-52 Stratofortress při letuFoto:  ČTK

Na Dny NATO v Mošnově u Ostravy dorazilo během soboty zhruba 45 tisíc lidí, což je v porovnání méně než v minulých letech. Sobotní největší přehlídku leteckých vojenských sil komplikovalo počasí. Návštěvníci 16. ročníku můžou během víkendu vidět víc než stovku armádních letadel a vrtulníků z 21 zemí. V Mošnově se mimo jiné představila i česká policie nebo speciální ženská zásahová jednotka z Jordánska. Akce bude pokračovat také v neděli.

„Když na tom víc než rok pracujete a potom vám to pár hodin deště ovlivní, tak vás to nenaplňuje vnitřní radostí," řekl organizátor bezpečnostní a letecké přehlídky Zbyněk Pavlačík a dodal: 

„Když ale vidíte, jak jsou lidi v pohodě, užívají si to, je to pro nás největší vzpruhou a důkazem toho, že se jim tady líbí.“ 

Po loňském úspěchu přijela i letos unikátní ženská zásahová jednotka z Jordánska. Spolu s českými policisty osvobozovala rukojmí. 

„Jsme opravdu velice rádi, že druhý rok po sobě se účastní naší akce i Jordánsko, což není úplně standardní účastník a to navíc ještě se svou ženskou jednotkou, což rovněž není v arabském světě běžná záležitost. Právě tato jednotka společně se zásahovou jednotkou ČR tady předvádí realistický zásah osvobození rukojmích z letounu,“ řekl ještě před začátkem společného zásahu šéf dnů NATO Zbyněk Pavlačík. 

Partnerskou zemí letošních dnů NATO je Německo. „Připravilo si více než pět desítek strojů na statickou i leteckou ukázku. Má tady kompletní řadu své pozemní armády Bundeswehr,“ dodal Pavlačík. 

Čtěte také: Na ostravském letišti přistály americké bombardéry. Zúčastní se víkendových Dnů NATO

Podle něj je největším lákadlem středoevropská a východoevropská premiéra nejmodernějšího evropského letounu Airbus A400M, který na ostravském letišti v pátek přistál poprvé na východ od Německa. 

I letos jsou k vidění v Mošnově létající obři. Velký zájem je o americké bombardéry B-1 a B-52. „Je to zajímavé porovnat techniku, která je v nějakém generačním rozdílu. Diváci budou mít možnost dostat se do kabiny, porovnat stroje, jak jsou obrovské,“ řekl Jaromír Šebesta, velitel vzdušných sil české armády. V programu nechybí ani italská skupinová akrobacie. 

Kontroly a kolony 

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Letos do Mošnova dorazily vojenské, bezpečnostní a záchranářské jednotky z 21 zemí. 

U sjezdů k Letišti Leoše Janáčka byly během soboty kolony, dopravní situace byla ale podle policie klidnější než v minulých letech. 

Autor:  Martin Knitl, Jan Rokyta

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace