Zprávy → Politika a společnost12. října  2016 v 20:50  

Drábová se brání nařízení ministerstva vnitra, chce být zastupitelkou

Dana Drábová upozorňuje na rozpor mezi služebním a volebním zákonem - Foto: Filip Jandourek

Dana Drábová upozorňuje na rozpor mezi služebním a volebním zákonemFoto: Filip Jandourek

Krajskými zastupiteli smí podle ministerstva vnitra být jen řadoví státní úředníci. Ti vysoce postavení si musí vybrat - buď v čele svého úřadu zůstanou, nebo zvolí funkci v zastupitelstvu. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a zvolená zastupitelka Středočeského kraje Dana Drábová (STAN) ale upozorňuje na rozpor se služebním zákonem a ani jedné pozice se vzdát nehodlá.

Předsedkyně úřadu pro jadernou bezpečnost nepovažuje stanovisko ministerstva za směrodatné. „Služební zákon, který upravuje moje působení ve funkci předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, to umožňuje. Mandát krajského zastupitele, který mi vznikl volbou, může zaniknout za podmínek definovaných volebním zákonem,“ řekla Drábová. 

Pokud se někdo bude dovolávat volebního zákona, počká Drábová na hnutí Starostové a nezávislí, jestli se o její mandát bude soudit nebo ne. Ona sama se o něj soudit nechce.  

Čtěte také: PŘEHLED: Kdo usedne v krajském zastupitelstvu

Podle volebního zákona by si mohli vysoce postavení úředníci požádat o neplacené služební volno. Rozhodnout se musejí do tří dnů od ustavujícího zasedání zastupitelstva kraje, čas tedy mají zhruba do konce října. 

Podstata rozporu spočívá v odlišném výkladu zákonů, hnutí Starostové a nezávislí je interpretují jinak než vnitro. „Novější zákon, tedy zákon o státní službě, vykonávání mandátu umožňuje," řekl ČTK mluvčí STAN Karel Kreml. Novější zákon je podle něj nadřazen starším. 

Ministerstvo připustilo, že služební zákon a volební zákony neřeší tuto situaci úplně stejně a že je vhodné uvažovat o jejich sjednocení. Jasno do věci zatím nevnesl ani Nejvyšší správní soud, protože se na něj v této věci zatím nikdo neobrátil. 

Autor:  Jana Klementová,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace