Zprávy → Politika a společnost20. září  2016 v 06:00  

Důkazy pro brutální úniky ze spisů? Exdetektiv Komárek trvá na svých slovech na Tuhého adresu

Bývalý detektiv Jiří Komárek - Foto: zdroj: ČT24

Bývalý detektiv Jiří KomárekFoto: zdroj: ČT24

Bývalý detektiv Jiří Komárek trvá na svých slovech o brutálních únicích informací, která pronesl na adresu policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Sněmovní vyšetřovací komise, před níž Komárek vypovídal, konstatovala, že exšéf ostravské expozitury ÚOOZ nemá pro svá slova důkazy. Podle Komárka je nicméně jednoznačné, že Tuhý z úniku citlivých informací podezřelý je.

„Co se týká prověřování podezření, jestli se Tuhý tohoto jednání dopustil, či nikoliv, tak toto pokud vím provádí policejní inspekce, já jsem se na něm nepodílel. Pouze vím a trvám na tom, že v době, kdy jsem svá slova pronesl, podezřelý byl, a pokud je mi známo z veřejných zdrojů, tak se na tomto doposud nic nezměnilo,“ napsal Zpravodajskému webu Českého rozhlasu Komárek. 

Bývalý policista vypovídal před parlamentní komisí prošetřující reorganizaci policie. V souvislosti s ní prohlásil, že Tuhý je podezřelý z „brutálních úniků ze spisů“, na adresu ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) pak uvedl, že za reorganizací stojí kvůli obavám ze zásahů policie před volbami. Oba slova expolicisty popřeli.  

Čtěte také: Komise: Tvrzení bývalého detektiva Komárka nejsou průkazná, úniky do médií prověří žalobci a GIBS

A proti Komárkovi se postavila i komise. „Komisi nebyly předloženy přímé důkazy potvrzující jeho (Komárkovo) mediální vyjádření vůči konkrétním osobám a institucím,“ řekl k tomu její šéf Pavel Blažek (ODS). 

Podezřelý byl
 

 
Na svých slovech by i přes to Komárek nic neměnil. „Pakliže si uvědomíte, jaký rozdíl je mezi pojmy a významem slov podezřelý, obviněný, obžalovaný a odsouzený, tak vám musí být jasné, že Tuhý podezřelý v danou chvíli byl a netřeba má slova jakýmkoliv způsobem obhajovat,“ myslí si Komárek. 

Policejní prezident Tomáš Tuhý - Foto: Martin Svozílek

Policejní prezident Tomáš TuhýFoto: Martin Svozílek

Policejní prezident na něj podal trestní oznámení kvůli pomluvě. Komárek se však brání, že se ničeho takového nedopustil. „Podezřelým jsem, ale jestli jsem se tohoto činu opravdu dopustil, musí určit pravomocný rozsudek, kdy já tvrdím, že jsem se žádného trestného činu nedopustil,“ je si Komárek jistý. 

Odkud kam šla SMS?
 

 
V médiích se objevily informace, že z okolí Tuhého přišlo den před policejní razií ve společnosti Tesco SW varování podnikateli Davidu Tesaříkovi. Zpráva měla přijít z německého čísla, které dříve komunikovalo s telefonem, v němž byla předtím vložena SIM karta patřící Tuhého bývalé manželce. Právě proto Komárek hovořil o brutálním úniku informací od šéfa policie. 

Celý příběh se však mohl odehrát jinak. Policejní inspekce totiž prošetřuje, proč policie vyšetřovala verzi možného úniku z okolí Tuhého, když varovná SMS o razii měla jít opačným směrem. Tedy od Tesaříka k neznámému uživateli německé SIM karty. Inspektory zajímá, zda nešlo o cílenou diskreditaci policejního prezidenta a navíc, jak se informace z protokolu inspekce týkajícího se úniku dostala do médií a zda šlo o autentický dokument. Tedy zda ho kdosi neupravil tak, aby ukazoval na policejního prezidenta. 

Autor:  Ondřej Golis  (ogo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace