Zprávy → Politika a společnost27. května  2012 v 18:32  

'Dva atentáty' na Heydricha mohli vidět lidé v Thomayerových sadech v Libni

Rekonstrukce atentátu na Heydricha v Thomayerových sadech v Libni - Foto:  ČTK

Rekonstrukce atentátu na Heydricha v Thomayerových sadech v LibniFoto:  ČTK

Česko si připomíná sedmdesát let od atentátu na Reinharda Heydricha. Vzpomínkových akcí je spousta - v Praze, kde parašutisté Gabčík s Kubišem atentát provedli, i mimo ni. Komentovaná rekonstrukce atentátu přilákala množství lidí do pražských Thomayerových sadů v Libni.

Hezké počasí přivedlo i hodně kolemjdoucích. Začalo se na minutu přesně - pět minut po půl jedenácté. 

„V rámci tohoto významného výročí si to připomínáme dvoudenní víkendovou akcí, jejímž vyvrcholením byla dnes v 10 hodin a 35 minut, tedy na minutu přesně po 70 letech, komentovaná rekonstrukce útoku na Reinharda Heydricha. Diváci a návštěvníci měli šanci vidět dvě verze – jedna byla ta, jak byli parašutisté v Skotsku a Velké Británii vycvičeni a druhá byla pravděpodobná ta, kterou známe všichni, jak atentát skutečně proběhl,“ říká Petr Bambas z radnice Prahy 8.  

 

V Thomayerových sadech v Libni se byla podívat Lenka Jansová

Vložit na svůj web

Ta rekonstrukci zorganizovala společně s několika vojensko-historickými institucemi. Podle všeho byli diváci spokojeni. „Viděl jsem výcvik jednotek, atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, stylový dobový vojenský tábor a moc se mi to líbilo,“ uvedl jeden z návštěvníků. 

Do 16 hodin se lidé mohli seznamovat s tím, jaký byl výcvik odbojářů, jak fungovaly dobové zbraně nebo jak vypadala protektorátní móda. Na pražském Karlově náměstí kolem 15. hodiny začala dlouho očekávaná výstava, která se jmenuje Atentát na Heydricha - 70 příběhů Paměti národa. 

Čtěte také: Před 70 lety výsadkáři Gabčík a Kubiš spáchali atentát na Reinharda Heydricha

Jejím cílem bylo ukázat hlavně osudy těch, kteří sice atentát neorganizovali, ale přišli kvůli němu o život. Dřevěná stavba na náměstí má také připomenout koncentrační tábor. 

Autor:  Lenka Jansová  (lej), Simona Bartošová
Pořad: Víkendový Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 14:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace