Dvě třetiny řidičů, kteří bourají kvůli alkoholu, mají v krvi přes 1 promile

dopravní nehoda (ilustr. foto) - Foto: Michal Malý

dopravní nehoda (ilustr. foto)Foto: Michal Malý

Nebezpečím na silnicích se čím dál více stávají drogy. V první polovině letošního roku policisté chytili přes 2500 řidičů, kteří usedli za volant pod jejich vlivem. To je v meziročním srovnání o 300 případů více. Policie upozorňuje i na další problém. Nehody pod vlivem alkoholu zaviní ve dvou třetinách případů řidiči, kteří mají v krvi více než jedno promile alkoholu.

Během letošních prázdnin sice policie zaznamenala pozitivní zjištění, totiž pokles počtu nehod, kdy byl u viníka zjištěn alkohol. 

„Ale je tady jedna věc, která je velmi vážná. U dvou třetin nehod, které jsou způsobeny pod vlivem alkoholu, je naměřená hodnota přes jedno promile,“ říká ředitel Služby dopravní policie Leoš Tržil a dodává: 

„Když už řidiči pijí, dají si více než jedno pivo. A tyto nehody mají mnohem tragičtější následky co do počtu úmrtí i těžkých zranění.“ 

 

O problematice alkoholu a drog u řidičů informoval na Radiožurnálu ředitel Služby dopravní policie Leoš Tržil

Vložit na svůj web

V létě je ale obecně pití alkoholu před jízdou častější. „Souvisí to s volnem, vliv mají i vyšší teploty. Řidiči doplňují tekutiny, ne vždy bezalkoholické,“ tvrdí Tržil. 

Problém se týká i cyklistů, kterých se v létě na silnicích pohybuje více. Ti rovněž alkoholem mnohdy nepohrdnou a pak je jejich pohyb v provozu velmi nebezpečný. 

Policisté navíc narážejí čím dál častěji i na řidiče, kteří jsou pod vlivem drog. „Drogy sice zatím nejsou tak častým jevem, ale přesto v této oblasti zaznamenáváme nárůst. A to jak dopravních nehod, tak obecně u řidičů, které zastavíme při silničních kontrolách,“ informuje Tržil. 

Letos už policie eviduje více než 2500 případů motoristů, kteří řídili s drogou v krvi. Nejčastěji jde přitom o mladé lidi od 21 do 29 let. Loni bylo za stejné období o 300 případů méně. 

Rostoucí čísla připisuje Leoš Tržil obecnému trendu ve společnosti, kde jsou drogy čím dál větším problémem. Logicky se to pak odráží i na silnicích. 

Léto věnuje dopravní policie hlavně přípravě legislativy a technických prostředků. Přesto nepolevuje ani v dopravně bezpečnostních akcích, zaměřených právě i na oblast alkoholu a drog. Ty probíhají hlavně na úrovni jednotlivých regionů. 

Letos policie uskutečnila už zhruba 400 lokálních akcí zaměřených na zdrogované řidiče. Zadržení motoristé byli nejčastěji pod vlivem marihuany a pervitinu. 

Autor:  Veronika Sedláčková  (ves), Kateřina Kozmová
Pořad: Ozvěny dne  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 12:10 a 18:10  |  Délka pořadu: 20 a 50 minut – vysíláno do prosince 2012  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace