Extremisté zveřejnili další e-maily, které prý patří Sobotkovi

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) - Foto:  Reuters

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)Foto:  Reuters

Extremistický web White Media zveřejnil další e-maily, které prý patří premiéru Bohuslavu Sobotkovi z ČSSD. Server tak učinil již podruhé. Extremisté navíc na webu vyhrožují, že zveřejní kompletní obsah Sobotkova e-mailu. Tvrdí také, že si ministerský předseda do své soukromé e-mailové schránky přeposlal dokument podléhající utajení. Sobotka to skrze svého mluvčího popřel.

„Na mail pana premiéra nebyl nikdy zaslán utajovaný materiál. Další komentář nebudu poskytovat s ohledem na policejní vyšetřování, které v této věci běží,“ uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer. 

Informaci, že premiér obdržel do soukromé schránky dokument podléhající utajení, odmítá i ministerstvo vnitra. Zveřejněné materiály považuje za „pokus o hrubou manipulaci“. 

„Tato manipulace je postavena na kombinaci několika kroků. Vedle zjevných technických úprav jde o zamlžování časových údajů, záměnu přiložených dokumentů a s tím související cílené vytváření neexistujícího kontextu,“ přiblížila mluvčí resortu Lucie Nováková. 

Útoky vyšetřuje ÚOOZ 

První várku e-mailů premiéra zveřejnili hackeři v tomto týdnu. Sobotka jejich pravost nepotvrdil, ale několik lidí z jeho okolí ano. Zveřejněná korespondence se týká například migrace, koaličních jednání, prezidentské kampaně nebo výběru ředitele Českého rozhlasu. I dnes zveřejněný balíček se věnuje z velké části migraci. 

Nabourání e-mailu ministerského předsedy vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Podle Respektu přitom policie mimo jiné zkouší získat přístupová hesla k extremistickému webu, což by ji mohlo dovést k jeho současným provozovatelům. 

Detektivové už o ně prý v minulosti několikrát neúspěšně žádali soudy v USA, kde je server registrován. Vyšetřovatelé podle Respektu řeší i to, jestli nejde o akci, za kterou by mohlo stát Rusko. 

Na premiéra zaútočili hackeři také loni v prosinci, kdy jeho twitterový účet zahltili nenávistnými příspěvky, které mířily proti uprchlíkům.  

Autor:   ČTK,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace