Hackeři lákají uživatele Facebooku na falešné zprávy. V Česku získali údaje k tisícům účtů

Uživatelé Facebooku kvůli podvodu předali přihlašovací údaje hackerům (ilustrační foto) - Foto:  downloadsource.fr, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0)

Uživatelé Facebooku kvůli podvodu předali přihlašovací údaje hackerům (ilustrační foto)Foto:  downloadsource.fr, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0)

Hackeři získali přihlašovací údaje tisíců českých a slovenských uživatelů Facebooku. Nalákali je na podvodné zprávy o teroristickém útoku v Praze, uvedla antivirová firma Eset. Nejprve zjistili hesla několika desítek lidí, přes jejich profily pak falešný zpravodajský článek šířili.

„Pokud na tento link klikne další oběť, neotevře se jí zpravodajský článek, ale falešná verze přihlašovací stránky k Facebooku,“ upozornil manažer technické podpory Esetu Pavel Matějíček. 

„Zadáním přihlašovacích údajů je oběť nevědomě předá útočníkovi a ztrácí tím kontrolu nad svým facebookovým účtem. Mezitím mohou útočníci podvodné stránky šířit dál skrze profil nové oběti," dodal. 

Příspěvek obsahuje fotografii z údajného místa činu, na které je ale ve skutečnosti místo nedávného útoku v Nice, případně útoku v Bagdádu z roku 2010. 

Falešná zpráva o smrti Zemana  

Nejnověji se šíří také falešná zpráva, že český prezident Miloš Zeman byl zavražděn ve vlastním domě. 

V jiných případech útočník přes profil napadeného uživatele okomentuje informaci o teroristickém útoku s tím, že ve svém komentáři označí kontakty této oběti, čímž se snaží nalákat více lidí. Útočníkem ovládaný profil sdílí škodlivý link i do facebookových skupin, jejichž členem je podvedená oběť. 

„Lidé by měli zbystřit vždy, když si od nich nějaká stránka vyžádá přihlašovací údaje k účtu na sociální síti a i v případě, že vypadá jako Facebook, Twitter nebo Instagram. V tom případě oběti stačí zkontrolovat adresu samotné stránky, která se názvu Facebooku či jiné sociální sítě vůbec nepodobá," poradil Matějíček. 

Policie již na začátku srpna oznámila, že prověřuje šíření zpráv o údajně hrozících teroristických útocích v obchodech či v dopravních prostředcích. Příběhy, které se objevují zejména na sociálních sítích, nepokládá za pravdivé. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace