Hodil židli po střelci z Brodu a zachránil několik životů. Zeman mu dá medaili

Miloš Zeman - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, David Sedlecký

Miloš ZemanFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, David Sedlecký

Zachránce několika životů při loňské střelbě v Uherském Brodě zřejmě dostane při oslavách státního svátku 28. října medaili Za hrdinství. Ve středu při setkání s obyvateli Uherského Brodu to řekl prezident Miloš Zeman.

Jeden z hostů restaurace, kde útočník loni v únoru zastřelil osm lidí, pomohl několika lidem k útěku, když střelce uhodil židlí. 

"Věřím, i když nesmím nic naznačovat do 28. října, že jeden z vašich spoluobčanů bude oceněn medailí Za hrdinství vzhledem k tomu, že se dokázal postavit onomu útočníkovi, i když v ruce neměl pistoli, ale židli," uvedl prezident v debatě s občany, kterou zaznamenala Česká televize. 

Státní vyznamenání, mezi něž patří i medaile Za hrdinství, prezident předává 28. října na Pražském hradě při příležitosti každoročních oslav výročí vzniku samostatného československého státu. Loni medailí Za hrdinství vyznamenal například studenta Petra Vejvodu, který přišel o život, když bránil spolužačku před útokem psychicky nemocné ženy ve škole ve Žďáru nad Sázavou. 

Loňská osminásobná vražda v Uherském Brodě je nejtragičtějším případem střelby v dosavadní historii České republiky. Třiašedesátiletý muž 24. února 2015 vstoupil do restaurace Družba a začal bez varování střílet po hostech i personálu. Připravil o život sedm mužů, jednu ženu a nakonec zastřelil i sebe. Podle policie padlo nejméně 44 výstřelů. V době útoku bylo v restauraci 20 až 30 lidí. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace