Hrad se musí omluvit vnučce novináře Peroutky za Zemanův výrok o Hitlerově gentlemanství

Terezie Kaslová porazila Hrad. Kancelář se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jejím dědovi Ferdinandu Peroutkovi - Foto:  ČRo

Terezie Kaslová porazila Hrad. Kancelář se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jejím dědovi Ferdinandu PeroutkoviFoto:  ČRo

Prezidentská kancelář se musí omluvit za část výroků, které řekl prezident Miloš Zeman na adresu novináře Ferdinanda Peroutky. Pravomocně tak rozhodl pražský Městský soud. Žalobu na Českou republiku podala Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. Má dostat dopis, ve kterém se Kancelář prezidenta republiky omluví za tvrzení, že Ferdinand Peroutka napsal článek s názvem Hitler je gentleman. Omluva se má objevit také na hradním webu.

Kancelář se naopak nemusí omlouvat za to, že prezident Zeman označil Peroutku za autora článku Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky. Dál se také nemusí omlouvat za hodnoticí postoj, který se týká slov o Peroutkově obdivu nebo fascinaci nacismem. Podle soudce Tomáše Novosada je to hodnotící výrok. 

„Učinit skutkový závěr, že Peroutka mohl být fascinován učením nebo osobou, není nic, co by nemělo reálný podklad. Je to hodnotící přístup, je to hodnotící úsudek, a ten je oprávněný,“ řekl Novosad. 

Terezie Kaslová, vnučka Ferdinanda Peroutky, se proto rozhodla, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu. „Jejich hodnocení mého dědečka jako antisemity mě hluboce uráží. Jeho dcera byla židovka, takže myslím, že je to velké nepochopení, a proto se odvoláme. Jsem naštvaná a nejsem spokojená a jsem uražená,“ řekla k rozhodnutí soudu Kaslová. 

Text omluvy, kterou musí zaslat Hrad vnučce novináře Peroutky

Dne 27. ledna 2015 uvedl prezident České republiky, pan Ing. Miloš Zeman v projevu předneseném u příležitosti sedmdesátého výročí osvobození Osvětimi tento výrok: „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman.“ 

Dále na tiskové konferenci dne 4. února 2015 prezident České republiky pan Ing. Miloš Zeman uvedl: „Na vlastní oči jsem viděl článek Ferdinanda Peroutky, kde bylo napsáno Hitler je přece gentleman.“ 

Ferdinand Peroutka není autorem článku pod názvem Hitler je gentleman, případně článku pod názvem Hitler je přece gentleman. Česká republika se za tyto dehonestující výroky omlouvá. 

Miloš Zeman pronesl výroky o Peroutkovi na konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi. Historici následně upozornili na to, že Peroutka zmíněný text nenapsal a že autorem citátu o vlcích je novinář Jan Stránský. Prezident se neomluvil a trvá na tom, že článek četl. 

Výrok prezidenta Zemana o Ferdinandu Peroutkovi
„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'."

Prezidentskou kancelář zastupoval právník Marek Nespala. Ten je s pravomocným rozhodnutím soudu spokojený. Jestli kancelář skutečně pošle Terezii Kaslové omluvný doporučený dopis, zatím nepotvrdil. 

„V tom samotném rozsudku není, kdo to má podepsat. Takže to jsou technické věci, které ještě musíme doprojednat,“ tvrdí Nespala. 

Městský soud ve čtvrtek projednával březnové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, který dal na jaře za pravdu žalobě Terezie Kaslové. Podle soudu nepředložila prezidentská kancelář žádný důkaz o pravdivosti Zemanových výroků. Hrad se proti verdiktu odvolal. 

Ferdinand Peroutka - Foto:  Český rozhlas

Autor:  Veronika Hlaváčová,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace