Inspektoři se zaměří na mléčné výrobky ze zahraničí. Údaje na obalech bývají nepravdivé

Potravinářská inspekce zpřísňuje kontroly mléčných výrobků (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Potravinářská inspekce zpřísňuje kontroly mléčných výrobků (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Stock.xchng

Potravinářská inspekce chce více kontrolovat mléčné výrobky ze zahraničí. Někteří dovozci podle ní neuvádějí na obalech pravdivé údaje. Nejčastěji falšují čísla o podíl sušiny nebo tuku v sušině mléčného výrobku. Inspektoři například našli sýr Camembert, ve kterém chybělo téměř 18 procent sušiny.

Francouzský výrobce sýru Président s vlašskými ořechy uváděl na obalu, že obsahuje 45 procent sušiny. 

Laboratorní analýza ale prokázala přítomnost pouze 42,6 procenta. Inspektoři výrobek objevili v obchodním řetězci Penny. 

Nepravdivé údaje byly také na etiketě smetanového sýru Light Philadelphia, který prodávala společnost Tesco. „Výrobce uvedl podíl tuku v sušině 38,5 procenta, laboratorní analýza ale potvrdila pouze 28,7 procenta,“ informuje inspekce. 

Dalším falšovaným výrobkem byl tvaroh s žampionovou příchutí Podíl tuku v sušině měl být 40 procent, podle analýzy ale obsahoval pouze 36,5 procenta. Inspektoři výrobek našli v prodejně Kaufland. 

Mléčný tuk je nejnákladnější složkou výrobku a snížení jeho podílu o několik procent zásadně mění charakter potraviny. 

Rekordmanem byl sýr Camembert Royal Loubek, který si mohli zákazníci koupit v prodejnách Albert. Výrobku chybělo téměř 18 procent sušiny. „Výrobce uvedl podíl sušiny 63 procent, ale laboratorní analýza potvrdila pouze 45,3 procenta,“ uvedla inspekce. 

Kontrolou neprošel také tavený sýr Cheesy Singles s Cheddarem. Výrobek měl podle etikety obsahovat 49 procent sušiny, podle analýzy v něm bylo ale jen 47,3 procenta. Sýr prodávala společnost Billa. 

„Při zjištění ihned zakazuje inspekce celou šarži, nařizuje její stažení z tržní sítě a s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty,“ popsal mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.  

Klamavé potraviny ze všech zemí 

Klamavých potravin ze zahraničí v Česku přibývá. Problémové potraviny se k nám dostávají z téměř všech zemí světa. Inspektoři během května zabavili například zásilku skoro 48 tun pangase z Vietnamu s nepravdivě uvedeným obsahem vody nebo třeba polské párky s falšovaným obsahem masa. 

Na konci června pak potravinářská inspekce informovala o dalších falšovaných výrobcích ze zahraničí. Podíl masa nebo mléčné sušiny byl nižší, než uváděl výrobce na obalu. V masových kuličkách a pálivé klobáse chybělo zhruba 15 procent masa. 

Související weby

Potraviny na pranýři

Autor:  Anna Kottová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace