Zprávy → Politika a společnost14. října  2016 v 06:00  

Jak jsou mladí lidé spokojeni se svým studiem? Neměnili by, tvrdí průzkum

Vysokoškolští studenti - Foto: Gage Skidmore, flickr.com   ,  CC BY-SA 2.0

Vysokoškolští studentiFoto: Gage Skidmore, flickr.com , CC BY-SA 2.0

Většina českých vysokoškoláků by si zvolila stejnou školu, pokud by se měla znovu rozhodnout. Ukázal to výzkum Eurostudent. Odpovídalo v něm víc než šestnáct tisíc českých studentů ze čtyřiceti vysokých škol.

Vzdělání rodičů má velký vliv na to, jakou školu si jejich děti nakonec vyberou. „Už podle toho si vybírají střední školu, vysokou školu. Projevuje se to na jejich životních podmínkách během studia a bohužel se to projevuje na jejich očekávání na trhu práce,“ říká Jakub Fischer, který vedl výzkum. 

Výzkumníci se studentů ptali i na to, kde bydlí a s jak velkým rozpočtem na měsíc hospodaří. Z odpovědí jim vyšlo, že studentovi prezenčního studia stačí průměrně zhruba 9 tisíc korun. Čtyři tisíce z toho dostane od rodičů. Zbytek si vydělá. 

Čtěte také: Alkohol, konopí a cigarety: čeští studenti v jejich konzumaci výrazně převyšují evropský průměr

Bez práce a přivýdělku se neobejde ani vysokoškolačka Gabriela Kabátková. „Pracuji zejména kvůli financím, protože bych to finančně při studiu úplně nezvládla. Sice jsem z Prahy, škola je taky v Praze, ale přece jenom jsem se chtěla více osamostatnit. Je lepší mít vlastní zálohy.“ 

Zahraničí moc neláká 

Průzkum také ukázal, že na výměnném pobytu bylo jen osm procent českých studentů. Nejčastěji si vybírají země Evropské unie, hlavně Německo. 

„Vybrala jsem si Erasmus, protože už od gymnázia mě lákalo studium v zahraničí a tohle je dobrá příležitost, jak si to vyzkoušet jen na krátkou dobu,“ říká třiadvacetiletá studentka marketingu Vladana Drvotová. 

Do průzkumu se kromě Česka zapojí i další evropské státy. Celkové výsledky statistici zveřejní na jaře 2018.  

Autor:  Barbora Maxová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace