Jakeše i Štrougala v Německu stíhat můžou. České občanství v tom nebrání

Někdejší generální tajemník Ústředního výboru KSČ Milouš Jakeš (archivní foto) - Foto: Tomáš Adamec

Někdejší generální tajemník Ústředního výboru KSČ Milouš Jakeš (archivní foto)Foto: Tomáš Adamec

Případnému trestnímu stíhání bývalého šéfa komunistů Milouše Jakeše, někdejšího československého premiéra Lubomíra Štrougala a expředsedy tehdejší slovenské vlády Petera Colotky v Německu nijak nebrání jejich české občanství. Pokud jsou dány podmínky pro stíhání podle německého práva, není důvod, proč by se nemohlo uskutečnit, uvedlo v pondělí české ministerstvo spravedlnosti. Muži čelí trestnímu oznámení kvůli zabití pěti německých emigrantů na hranicích.

„Splnění podmínek pro zahájení a další vedení trestního řízení je na posouzení německých orgánů. Samozřejmě že i celé řízení se bude řídit podle německého práva," uvedla Kristína Labohá z tiskového oddělení ministerstva. 

Němci se mohou na českou stranu obrátit s žádostí o právní pomoc, například ohledně získání informací či důkazů důležitých pro trestní řízení, výslechu svědků či provedení domovních prohlídek. 

„Jak soudy, tak i státní zastupitelství mají na tomto poli již značné zkušenosti a Německo je jeden z členských států EU, se kterým poskytování právní pomoci probíhá velmi efektivně, rychle a hladce," sdělilo ministerstvo. 

‚Nepromlčitelné trestné činy' 

Pokud by kauza skončila pravomocným odsouzením a čeští občané by dobrovolně nenastoupili do vězení, v úvahu by připadalo vydání eurozatykače. 

Také by bylo možné předat výkon rozhodnutí do Česka. Pokud by pak příslušný krajský soud uznal německý rozsudek, uložený trest by si odpykali v tuzemsku. 

Trestní oznámení na celkem 67 českých a slovenských občanů včetně Jakeše, Štrougala a Colotky podala k německému nejvyššímu státnímu zástupci Platforma evropské paměti a svědomí. 

Upozornila na to, že v Česku nebyl za usmrcení emigrantů na hranicích nikdo potrestán kromě čtyř spíše řadových pohraničníků. 

Podle německé judikatury jde údajně o nepromlčitelné trestné činy a odpovědnost za ně nesou všichni, kdo se na nich podíleli. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace