K Ústavnímu soudu míří stížnost kvůli blokování webů. Podle kritiků jde o cenzuru

Zákon o hazardu umožňuje ministerstvu financí blokovat webové stránky (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Zákon o hazardu umožňuje ministerstvu financí blokovat webové stránky (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Ústavní soud dostane senátní stížnost kvůli blokování webů. Celkem 21 zákonodárců totiž nesouhlasí s částí zákona o regulaci hazardu, který umožní úředníkům ministerstva financí zablokovat jakýkoliv web s nelegálním hazardem.

Podle kritiků zákona by internet neměl kontrolovat stát. Upozorňují taky, že blokování stránek půjde obejít. 

„Základní problém je v tom, že ten zákon vůbec dává kompetenci úředníkům, aby rozhodovali o tom, jestli uživatel internetu může k nějakému obsahu přistoupit nebo ne. To samozřejmě v sobě skrývá spoustu potenciálních nebezpečí, pokud jde o zneužití takové pravomoci,“ říká spoluautor stížnosti Marek Antoš z iniciativy Přichází cenzor.cz. 

„My si prostě myslíme, že taková pravomoc vůbec nemá existovat, a když už se zavádí, tak by měla být popsána velmi přesně a velmi opatrně, aby skutečně nemohlo dojít k tomu, že bude zneužita,“ dodává. 

Odblokování webu by navíc mohlo trvat až dva roky a provozovatelům stránek by to způsobilo finanční náklady. 

Podle senátorů by mohl Ústavní soud stížnost projednat ještě do konce letošního roku. Od ledna už bude zákon o hazardu účinný. 

Obavy, že ministerstvo financí dostane kvůli obecné formulaci v zákoně možnost zakázat jakékoli webové stránky, označil už dřív ministr Andrej Babiš (ANO) za liché.  

Ministerstvo má podle něj novou pravomoc využít jen k tomu, aby poskytovatelům internetového připojení nařídilo blokování stránek s nepovoleným hazardem. 

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace