Zprávy → Politika a společnost13. prosince  2013 v 10:13  

Karlova univerzita nezískala akreditaci pro magisterský obor egyptologie

Čeští egyptologové mají v Egyptě i ve světě velmi dobrou pověst. Na snímku je Neferirkarevova pyramida, kterou objevili - Foto: Jaroslav Beránek

Čeští egyptologové mají v Egyptě i ve světě velmi dobrou pověst. Na snímku je Neferirkarevova pyramida, kterou objeviliFoto: Jaroslav Beránek

Magisterský obor egyptologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nezískal akreditaci od Akreditační komise České republiky. Komise oboru vytýká, že výuka se orientuje příliš na dějiny a teorii a chybí dovednosti pro uplatnění v oboru. Informuje o tom server Česká pozice.

„Rozhodnutí Akreditační komise České republiky nás překvapilo a frustrovalo,“ řekl Českému rozhlasu egyptolog Miroslav Bárta. Výtky komise, že se na egyptologii příliš orientují na jazykovou výuku, písmo a dějiny, považuje za neopodstatněné. 

„Egyptologie je velmi složitý obor, jehož základem je samozřejmě porozumění jazyku. Každé společnosti porozumíte díky jazyku a psaným projevům. K tomu přistupuje historie a její dějiny pokrývající zhruba čtyři tisíce let a archeologie. A my podstatnou část těchto předmětů máme i v bakalářském studiu,“ vysvětlil. 

 

Co pro českou egyptologii znamená rozhodnutí akreditační komise neudělit akreditaci magisterskému studiu na Karlově univerzitě, vysvětlil na Radiožurnálu egyptolog, docent Miroslav Bárta.

Vložit na svůj web

Rozhodnutí komise může být podle Bárty vážným problémem pro českou egyptologii. „Krátkodobě to výzkum a práci v terénu ohrozit nemůže, střednědobě a dlouhodobě ano.“ 

„Náš ústav přes 50 let buduje mezinárodně prestižní pracoviště založené na poctivé práci, kontinuitě a výchově nových vědeckých generací a to se teď stává trochu komplikovanější,“ přiblížil. 

Český egyptologický ústav se podle něj nyní bude snažit vypracovat nový návrh akreditace. To zabere několika lidem několik měsíců intenzivní práce. 

„Znamená to pro nás, že nemůžeme přijmout studenty z bakalářského studia do navazujícího magisterského a budeme muset vymyslet, jakým způsobem lépe udělat nový návrh akreditace, i když si nějak neumím představit, co bychom tam mohli změnit,“ přiznává Bárta. 

„Už na této akreditaci pracovali lidé, kteří jsou velmi dobře seznámeni s dvoustupňovým systémem studia z amerických i evropských univerzit. Takže naše akreditace obsahuje všechno, co egyptolog mezinárodní úrovně po ukončení magisterského studia má umět,“ zdůraznil. 

Čeští egyptologové mají v Egyptě i ve světě velmi dobrou pověst. Během půlstoletí dosáhli při výzkumu staroegyptské civilizace jedinečných objevů. 

Student egyptologie na UK při práci - Foto: Tamara Kocourková

Autor:  Tereza Chlubná,  bre

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace