Zprávy → Politika a společnost26. září  2016 v 10:46  

Kauza podnikatele Králíka, o kterého se zajímaly i špičky policie, je u soudu

Podnikatel je známý také z kauzy úniku policejních informací Vidkun (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Podnikatel je známý také z kauzy úniku policejních informací Vidkun (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Soud v Šumperku dnes začíná projednávat případ podnikatele a vlivného člověka na Olomoucku Jaroslava Králíka (ČSSD). Obžaloba ho viní ze zpronevěry téměř milionu korun kvůli údajně neexistujícímu poradenství pro vodohospodářský projekt v Šumperku.

Podnikatel je známý také z kauzy úniku policejních informací Vidkun. Podle ní se o problémy Králíka s policií v jiném případu údajně přes olomoucké detektivy zajímal na začátku loňského roku i exnáměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. 

Jaroslav Králík považuje svoje obvinění ze zpronevěry peněz za účelové. Na poradenství podle něj existují doklady. Důvody svého stíhání tak vidí mimo jiné opět v politickém hnutí ČSSD na Olomoucku. 

 

Podnikatel Jaroslav Králík byl zapleten i do kauzy úniku policejních informací Vidkun. Více o tématu poví Jana Klímová

Vložit na svůj web

„První důvod může být to, abych se neúčastnil dále politiky a neovlivňoval delegáty Olomouckého kraje,“ uvedl Králík. Proti Králíkovi ale stojí nové vedení Vodohospodářských zařízení Šumperk, které platby pro podnikatele rozporuje a které se také obrátilo na policii. 

Olomouckou kriminálku odposlouchávali 

Jakoukoliv účelovost vylučuje také šumperský žalobce Lubomír Sedláček. “Výsledky vyšetřování odůvodnily podání obžaloby, jako u každé jiné. Nic jiného za tím nehledejte,“ říká Sedláček. 

Podnikatele Králíka už loni vyšetřovala v jiné kauze olomoucká kriminálka. Její vedení ale zároveň ve známé kauze Vidkun odposlouchávala protimafiánská policie. 

Nahrála hovory místních policistů mezi sebou či s podnikatelem Ivanem Kyselým. Podle nich je Králíka potřeba stíhat za každou cenu. 

Pro Chovance měl shánět hlasy 

Bavili se také o tom, že se o Králíka zajímají i na Policejním prezidiu. Králík byl totiž vlivná postava ČSSD na Olomoucku a před tehdejším sjezdem strany sháněl hlasy pro ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) pro jeho zvolení místopředsedou. 

Chovanec i vedení policie ale jakékoliv ovlivňování vyšetřování odmítají. Samotné odposlechy označili za hospodské řeči. Případ byl nakonec loni v Olomouci odložen. Krátce nato se ale rozjelo vyšetřování Králíka v Šumperku. Králík má nyní kvůli obvinění pozastavené člensví v ČSSD. 

Autor:  Jana Klímová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace