Ke kondolencím k úmrtí Věry Čáslavské se večer připojil i prezident Zeman

Věra Čáslavská - Foto: Věra Luptáková

Věra ČáslavskáFoto: Věra Luptáková

Celý svět posílá kondolence a vyjádření ke smrti Věry Čáslavské, mnoho českých vrcholných politiků včetně premiéra chce uspořádat bývalé gymnastce státní pohřeb. Večer vyjádřil soustrast pozůstalým i prezident Miloš Zeman.

Vztahy mezi olympioničkou a prezidentem byly napjaté od prezidentské volby v roce 2013, kdy Čáslavská podporovala Zemanova konkurenta Karla Schwarzenberga. 

V předvolební debatě v České televizi se ho tehdy Čáslavská zeptala: „Moc by mě zajímalo, jak jste se vyrovnal se svým svědomím, že jste se v rámci prezidentské kampaně obrátil o pomoc, jinými slovy o podporu, Komunistické strany Čech a Moravy.“ 

„Paní Čáslavská, odpovím vám velmi jenoduše. V roce 1968 jste věnovala svojí olympijskou medaili generálnímu tajemníkovi Komunistické strany Československa Alexandru Dubčekovi. Sakra, pokládala jste tehdy Alexandra Dubčeka za zločince?“ odpověděl Zeman. Poté se ještě nějakou dobu hádali o pražském jaru. 

Jejich konflikt pokračoval v roce 2014, když Čáslavská, tehdejší čestná předsedkyně Českého olympijského výboru, odmítla účast na slavnostním oznámení nominace sportovců na zimní olympijské hry v Soči na Pražském hradě. 

Čáslavská tehdy řekla, že jí její svobodomyslná povaha nedovolí navštívit současný Hrad, z jehož prostor je vysílána jen negativní energie. „Myslím si, že pan prezident zbytečně a až příliš hrotí některá svá rozhodnutí, a tím tak zasévá do našich duší neklid a špatnou náladu.“ Řekla také, že odmítnutí nebylo politicky motivované. 

Čtěte také: Život Čáslavské: zlatá bohyně, nepřítel lidu i psychické trable po smrti manžela

Prezident Zeman se sice vyjádřil až večer, už dříve ovšem reagoval na sociální síti Twitter jeho mluvčí Jiří Ovčáček, který napsal: „Svobodná. Svá. Slavná. Silná. Věra Čáslavská.“ Uživatelé začali na Ovčáčka ihned útočit a doporučovali mu, aby šel raději hledat Peroutkův článek nebo počítat čekací dobu ve frontě na Hrad. 

Na opakované žádosti o vyjádření ke státnímu pohřbu a komentář k památce Věry Čáslavské odpovídal, že se novináři mají podívat na jeho twitterový účet. Tam pak po 19. hodině vyvěsil Zemanovu kondolenci. 

Čtěte také: Zemřela královna nejen ve sportu, píšou o Věře Čáslavské zahraniční média

Na smrt Čáslavské rychle zareagoval slovenský prezident Andrej Kiska. Ten na svých stránkách na Facebooku napsal: „Tak, ako Věra Čáslavská sklopila oči a pozerala do zeme v roku 1968 na olympiáde pri sovietskej hymne, tak dnes asi mnohí sklápame oči, pozeráme do zeme a myslíme na ňu. Věra Čáslavská reprezentovala nielen naše Československo, ale bola symbolom odvahy, ktorú sme prostredníctvom nej vysielali do sveta. Ona ukázala svetu, že v našej okupovanej krajine sú ľudia, ktorí sa neboja. Sedem olympijských medailí ju navždy zaradilo medzi športové legendy. Svojimi postojmi a gestami sa natrvalo zaryla do našich sŕdc.
Věra, ďakujeme.“ 

Autor:  Eliška Malínská,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace