Zprávy → Politika a společnost8. listopadu  2014 v 19:32  

Komora lékárníků plánuje zavést pevné doplatky za léky a zpřístupnit konopí

V současné době podle Lubomíra Chudoby lidé neví, kolik za léky v lékárně doplácí - Foto: Filip Jandourek

V současné době podle Lubomíra Chudoby lidé neví, kolik za léky v lékárně doplácíFoto: Filip Jandourek

Jedním z hlavních úkolů České lékárnické komory pro příští rok bude stanovení pevných doplatků za léčiva na recept. Komora o tom plánuje jednat s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami.

Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby v současné době lékaři ani pacienti nevědí, kolik budou v lékárně doplácet. 

„Ve všech zemích Evropské unie platí, že každý ví, kolik na svůj lék bude doplácet. Jsou tam pevné ceny léků na předpis, nebo pevné doplatky. Takže my bychom chtěli zavést podobný systém i v České republice,“ vysvětluje. 

Podle Lubomíra Chudoby by se také měla zpřístupnit léčiva z konopí pacientům s kožními nemocemi jako je třeba lupénka. Kvůli jeho ceně by ale mohla být léčba pro většinu zájemců nedostupná. 

„Jestliže se jeho cena bude pohybovat v řádu 200, 250 korun za gram, tak tato léčba, pokud si ji pacient bude muset platit sám, bude pro drtivou většinu zájemců nedostupná. Jsme přesvědčeni, že pokud se nezmění přístup zdravotních pojišťoven k úhradě této léčby, tak zájem pacientů bude skutečně mizivý.“ 

Konopí teď můžou lékaři předepisovat pouze na chronickou neutišitelnou bolest. Recept dostanou i nemocní s roztroušenou sklerózou a pacienti s rakovinou nebo AIDS. 

Autor:  Michaela Široká

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace