Magistrát nemohl Konvičkovu akci zakázat, měla ale vzbudit pozornost úředníků, míní ministerstvo

Martin Konvička - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  Venca24

Martin KonvičkaFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Venca24

Ministerstvo vnitra dalo pražskému magistrátu ohledně akce Iniciativy Martina Konvičky (IMK) za pravdu. Důvody k zákazu podle něj nebyly, ohlášení demonstrace ale mělo vzbudit zvýšenou pozornost úřadu. Vyplývá to ze stanoviska vnitra, které má Český rozhlas k dispozici.

Dostupné informace o scénáři a osobě svolavatele z okruhu IMK mohly ale podle ministerstva vzbudit pozornost úředníků. 

„Informace mohla být důvodem pro zvýšenou pozornost, snahu získat dodatečné informace o celé akci a jejím očekávaném průběhu a v komunikaci se svolavatelem i policií mohla být vyhodnocena rizika a přijata odpovídající opatření,“ popisuje ministerstvo. 

Ministerstvo také uvedlo, že akce s názvem Obsazení Prahy, akce na podporu demokracie naplánovaná na 21. srpna, se na první pohled jevila jako připomínka okupace z roku 1968. Proto nemuselo být nápadné ani užití rekvizit, jako jsou zbraně či vozidlo. 

„V zákonné lhůtě tří pracovních dnů, kterou má správní orgán k dispozici pro případný zákaz ohlášeného shromáždění, nebylo jakkoliv známo, že nejde o nekonfliktní připomínku výročí okupace, ale o akci pohybujících se v extremistickém spektru, které se již v minulosti projevily kontroverzně,“ uvádí stanovisko. 

Zároveň ministerstvo píše, že povinnost ohlásit shromáždění má především funkci registrační a nemá sloužit k předběžnému zákazu akce, jak potvrdil i rozsudek Nejvyššího správního soudu. V případě zákazu by se magistrát podle ministerstva vystavil riziku úspěšné žaloby. 

Čtěte také: V USA by byli mrtví do 30 vteřin, komentují Konvičku s velbloudem čtenáři New York Times

Nedělní akci IMK na Staroměstském náměstí v Praze, při níž aktéři přijeli na náměstí převlečeni za bojovníky takzvaného Islámského státu a stříleli z maket zbraní, prošetřují pražští policisté jako výtržnictví, nevyloučili ani podezření ze šíření poplašné zprávy. 

Další akci plánuje IMK 11. září před saúdskoarabským velvyslanectvím. Tehdy v roce 2001 zaútočili teroristé z Al-Káida na několika místech USA, včetně Pentagonu a budov Světového obchodního střediska. Útoky si vyžádaly téměř 3 tisíce obětí. 

Pražská primátorka Adriana Krnáčová, potvrdila, že na další akci IMK "osobně dohlédne". 

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace