Merkelová přiletěla do Česka, dlouhé čekání na kancléřku trvalo čtyři roky

Návštěva Angely Merkelové na Úřadu vlády. Doprovází ji Bohuslav Sobotka - Foto: Martin Svozílek

Návštěva Angely Merkelové na Úřadu vlády. Doprovází ji Bohuslav SobotkaFoto: Martin Svozílek

Na ruzyňském letišti v Praze ve čtvrtek přistál německý vládní speciál s kancléřkou Angelou Merkelovou na palubě. Kancléřka se nejprve sešla s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), schůzku má naplánovanou také s prezidentem Milošem Zemanem a zamíří i na ČVUT.

Merkelová z letiště zamířila na Úřad vlády, kde ji premiér Sobotka v zahradě Strakovy akademie uvítal s vojenskými poctami. Budou jednat o EU, dopravě a zřejmě i o migraci. 

Sobotka zval kancléřku za poslední dva roky do Prahy už několikrát. Čas si našla až teď. Naposledy byla v Praze před čtyřmi lety. 

 

Vztahy mezi oběma zeměmi jsou velmi dobré, řekl zpravodaji ČRo Pavlu Polákovi státní tajemník a mluvčí kancléřky Steffen Seibert

Vložit na svůj web

„To není, že by to paní kancléřce trvalo, vztahy mezi Českou republikou a Německem jsou tak intenzivní a tak normalizované, že formální návštěvy nemají tak velkou váhu, jak tomu bývalo dříve,“ vysvětluje dlouhé čekání na kancléřku český velvyslanec v Berlíně Tomáš Podivínský. 

„Vztahy mezi Německem a Českou republikou jsou podle našeho názoru velmi dobré," řekl před cestou do Prahy státní tajemník a mluvčí kancléřky Steffen Seibert. Vztahy jsou údajně dobré, a to i navzdory tomu, že vlády obou zemí nemají na téma migrace stejný pohled. 

„Ale Evropa je založená na tom, že rozdílné názory se probírají ve vzájemné diskusi, A že tímto způsobem se překonávají nesrovnalosti tak, aby se našel společný postoj," zdůraznil Seibert. 

Čtěte také: Pracovitá a hlavně pořád stejná, říká o Merkelové profesor Zahradník. Občas mu i zavolá

Německo během migrační krize požadovalo kvóty na přerozdělení uprchlíků v rámci celé unie. Česká vláda kvóty odmítá. Berlín je uložil zatím k ledu, na pořadu jednání teď nejsou. Německo nicméně nadále žádá evropské, nikoli národní řešení této krize. 

Merkelová do ČR přijela poprvé od svého opětovného jmenování do funkce v prosinci 2013, celkově je v Česku potřetí od roku 2005, kdy se ujala kancléřského postu.(Zdroj: ČTK)

„Z našeho pohledu nemůže jeden národ zvládnout tak velkou evropskou výzvu, kterou je migrační krize. Na takovou výzvu musíme reagovat společně jako Evropané," říká Steffen Seibert. 

Čtěte také: Putin je v Česku oblíbenější než Merkelová, píše Die Welt

V době návštěvy si naplánovali shromáždění příznivci i odpůrci Merkelové. Rozděluje je hlavně pohled na názory kancléřky v otázce migrace. Na Dědině poblíž pražského Ruzyňského na kolonu čekali lidé, kteří chtějí političku přivítat a pozdravit, přišli ale i jejich názoroví oponenti. Oba tábory oddělovala autobusová zastávka, policie je občas usměrnila. 

Autor:  Pavel  Polák  (ppo),  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace