Migranty nepřijímat. Vytvořilo by to podhoubí pro barbarské útoky, vzkázal Hrad

Prezident České republiky Miloš Zeman - Foto: Khalil Baalbaki

Prezident České republiky Miloš ZemanFoto: Khalil Baalbaki

Prezident Miloš Zeman chce, aby otázku přijímání migrantů v České republice projednal Parlament. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček na úterní tiskové konferenci řekl, že Zeman nesouhlasí s jakýmkoli přijímáním uprchlíků. Prezident se k migraci staví negativně opakovaně.

"Naše země si prostě nemůže dovolit riskovat teroristické útoky, k jakým došlo ve Francii a Německu. Jinými slovy řečeno, přijímáním migrantů bychom vytvářeli podhoubí pro barbarské útoky na území České republiky," řekl novinářům hradní mluvčí Ovčáček. 

Zeman podle něj nesouhlasí s přijetím 80 migrantů z tureckých uprchlických táborů ani s celkovým počtem 2691 migrantů, k jejichž přijetí se již Česko zavázalo.  

Program Miloše Zemana
- Už ve středu odletí Miloš Zeman do Brazílie, aby se zúčastnil pátečního zahájení LOH. Do Ria de Janeira odcestuje na pozvání Mezinárodního i Českého olympijského výboru.
- Hlava státu také plánuje navšívit vládu, až bude kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) schvalovat státní rozpočet na příští rok. Návrh rozpočtu se schodkem 60 miliard korun má podle Jiřího Ovčáčka prezidentovu podporu.

K věci by se prý podle Zemana měli vyjádřit poslanci a senátoři. "Jakékoli přijetí migrantů by tedy podle názoru pana prezidenta mělo být projednáno v Parlamentu České republiky," řekl Ovčáček. 

Hradní mluvčí zároveň uvedl, že "příliv" migrantů je "naprosto nekontrolovatelný a nekontrolovaný". "To znamená, my v tuto chvíli nejsme schopni, a je to vidět i v Německu, rozlišit ekonomické migranty od válečných uprchlíků. Ukázalo se to v případě oněch teroristických útoků," řekl. 

Dodal, že Česko by i nadále nemělo migranty přijímat. "Je to výzva té části vlády, která toto opatření, to znamená přijímání migrantů, připravuje," řekl. 

Postoje prezidenta Miloše Zemana i výroku hradního mluvčího o „vytváření podhoubí pro barbarské útoky“ si všimla agentura Reuters. Od ní poté zprávu převzala některá zahraniční média jako americký web New York Times nebo britský Daily Mail

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace