Ministerstvo zdravotnictví varuje před konzumací závadného lososa. Obsahuje parazita

Stogramový výrobek Losos divoký uzený - kousky od firmy Nekton - Foto:  Ministerstvo zdravotnictví ČR

Stogramový výrobek Losos divoký uzený - kousky od firmy NektonFoto:  Ministerstvo zdravotnictví ČR

Stogramový výrobek Losos divoký uzený - kousky od dodavatelské firmy Nekton obsahoval nebezpečného parazita. Hygienici ho odhalili v prodejně Albert v centru Prahy. Ryba měla datum spotřeby do 22. července tohoto roku. Firma Nekton čeká na výsledky vlastních laboratorních testů.

Firma se hájí tím, že výrobek byl bio kvality, a protože ryba nebyla ošetřená antibiotiky, paraziti v rybě zůstali. Výrobek Losos divoký uzený kousky od dodavatelské firmy Nekton už není v prodeji. 

„V rámci výkonu státního zdravotního dozoru bylo zjištěno, že šarže L23012562/T4, s datem spotřeby 22. 7. 2016 již není k dispozici, a proto byl odebrán stejný výrobek šarže L23012562/T4 s datem spotřeby 11. 8. 2016,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví. 

Laboratorní vyšetření potvrdilo podle resortu přítomnost Anisakis spp. Anisakis simplex. Jde o parazitického červa trávicího traktu mořských savců, který je pro člověka nebezpečný. 

Larvy v tělní dutině nebo svalovině ryb jsou silným alergenem a člověkem pozřené živé larvy mohou proniknout skrze žaludeční stěnu do vnitřních orgánů. Ryba může být podle hygieniků zdraví nebezpečná i po tepelné úpravě. 

„I přítomnost mrtvých parazitů může vyvolat alergickou reakci, proto konzumaci takového výrobku nelze v žádném případě doporučit,“ vysvětlila Hana Kunstovná z pražské hygienické stanice. 

Po pozření rybího masa napadeného larvami červa lidé onemocní anisakiózou, která nemusí mít žádné příznaky, nebo se projeví prudkými bolestmi břicha a zvracením. Symptomy se dostaví 1 hodinu až 2 týdny po konzumaci infikované ryby. Po třech týdnech od počátku onemocnění larvy většinou spontánně opustí zažívací trakt. 

Česká firma Nekton, která výrobek na trhu distribuuje, proto teď musí počítat s přísnějšími podmínkami. 

„Pokud budou chtít dovézt výrobek podobného charakteru nebo vyrobený z lososa divokého, tak po nich budeme chtít doložit výsledky laboratorních vyšetření,“ dodal Zdeněk Císař ze Státní veterinární správy. Zboží do Česka dováží polský výrobce. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace