Ministerstvo zemědělství dalo milion z dotací na bonbony, vějíře a puzzle, odhalil NKÚ

Puzzle za půl milionu, bonbony nebo vějíře nakoupilo ministerstvo zemědělství z dotací jako propagační předměty, jejich informační hodnota přitom byla nulová. Celkem tak ministerstvo utratilo milion, upozorňuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten se zaměřil na poskytování dotací z Programu rozvoje venkova v letech 2007 až 2013. Našel nedostatky i ve vyplácení poradenství. Ministerstvo zemědělství uvádí, že unii ani státnímu rozpočtu nebyla způsobena finanční ztráta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto)

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„NKÚ zkontroloval i 86 konkrétních projektů za 127 milionů korun. Nedostatky objevil u dotací za téměř osm milionů korun, což představuje víc než šest procent kontrolované částky,“ informovala o výsledcích kontroly mluvčí NKÚ Olga Málková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o kontrolním závěru NKÚ shrnuje redaktorka Markéta Chaloupská

Ve vyjádření ministerstva stojí, že v případech, kde NKÚ shledal nedostatky, šlo většinou o administrativní pochybení, v případě jednoho zjištění to bylo spíše doporučení ze strany NKÚ. „V žádném případě nebyla Evropské unii ani státnímu rozpočtu způsobena finanční ztráta,“ uvedl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Propagační předměty s logem, jejichž nákup kontroloři kritizovali, jsou podle Jordána veřejnosti předávány s tištěnými materiály o programu na seminářích a různých veřejných akcích. Ministerstvo proto míní, že osvěta ze strany úřadu je v tomto ohledu více než dostatečná.

„Nelze proto akceptovat výtku NKÚ, že propagační předměty nemají žádnou informační hodnotu. Zpráva také kritizuje částku za puzzle, které byly pořízeny za 430 tisíc korun. Konkrétně šlo o 15 tisíc kusů pro období šesti let, a jednotkové náklady tak byly 29 korun za kus,“ doplnil Jordán. Tvrdí, že stejné předměty používají k propagaci i jiná ministerstva a stejná je i praxe v dalších zemích EU.

‚Jedna rada za 1,5 milionu‘

V jiném projektu ministerstvo zaplatilo 595 tisíc korun za poradenské služby. Kontrolorům ale podle Málkové nepředložilo žádný výstup projektu ani nedoložilo, o jaké služby se vlastně jednalo.

„Ministerstvo zemědělství si dále například dalo zpracovat dvě analýzy, jak lépe spravovat program. Stály celkem přes 4 miliony korun. Z osmnácti doporučení, která z nich vyplynula, resort v praxi využil jen tři. Jedna rada tak vyšla na téměř jeden a půl milionu korun,“ dodala Málková.

NKÚ je nezávislý orgán, který vykonává kontrolu hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Hlavním posláním NKÚ je zajistit, aby bylo nakládáno hospodárně s prostředky daňových poplatníků, s prostředky vybíranými na základě zákona a s majetkem státu.

Cílem analýz podle Jordána ale nebyla doporučení, o kterých ve své zprávě hovoří NKÚ, ale šlo o zmapování stavu projektů, které byly v dané době realizovány. „Výstupy analýz pak sloužily jako podklad pro to, aby co nejvíce využilo přidělené prostředky z EU a státního rozpočtu pro další žadatele,“ uzavřel Jordán.

NKÚ také upozornil, že ministerstvo i Státní zemědělský intervenční fond si pro sebe nastavily výrazně benevolentnější podmínky pro čerpání evropských peněz, než jaké měli ostatní žadatelé o dotace z Programu rozvoje venkova.

Ministerstvo i státní fond byly jediné instituce, které mohly z tohoto programu čerpat evropské dotace. Zároveň ale dotace poskytovaly, a to podle pravidel, které vydalo ministerstvo zemědělství.

Tato pravidla ale neobsahovala sankce pro případy, kdy ministerstvo nebo státní fond poruší podmínky pro poskytnutí dotace nebo si nechají proplatit výdaje, které být proplaceny vůbec neměly.

ČTK, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme