Zprávy → Politika a společnost24. července  2012 v 21:10  

Ministr Dobeš kvůli problémům s registrem odvolal šéfa úseku, náměstci přišli o peníze

Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) - Foto:  ČTK

Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM)Foto:  ČTK

Po 12 dnech problémů s registrem vozidel padají první tresty. Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) odvolal šéfa úseku silniční a vodní dopravy Karla Pešku a náměstci přijdou o peníze. Zda podá rezignaci samotný ministr, zatím není jasné, uvidí se až v pátek. Do té doby platí ultimatum premiéra Petra Nečase (ODS), aby systém evidence plně fungoval.

„S panem premiérem jsme se dnes jednoznačně shodli na tom, že pokud výkon agendy nebude umožněn nejpozději do pátku, v takovém případě to znamená mou rezignaci,“ uvedl na tiskové konferenci ministr Pavel Dobeš. 

„Výkon agendy je takový, že bude moci ukončit těch 55 či 56 životních situací, které na jednotlivých obcích s rozšířenou působností občané mohou požadovat,“ dodal. 

 

Kvůli problémům s registrem aut na ministerstvu dopravy padají první hlavy. O tématu jsme mluvili v Ozvěnách dne s komentátorem Petrem Nováčkem

Vložit na svůj web

Ministr informoval, že kvůli problémům s aplikací se rozhodl potrestat několik podřízených. S okamžitou platností odvolal vrchního ředitele úseku silniční a vodní dopravy Karla Pešku. 

„Dále pak bude o 100 procent sníženo osobní ohodnocení pana státního tajemníka Drobného, náměstka Tomana, pana ředitele Musila a pana ředitele Feruse,“ doplnil. 

Ministr také zdůraznil, že ministerstvo dopravy pracuje na nápravě. „Celý tým, jak na straně dodavatele, tak na straně ministerstva dopravy, pracuje na tom, aby uživatelé a občané této země mohli dokončit agendu, která je jim ze zákona daná, stejně jako firmy i dopravní inspektoráty,“ uvedl. 

Čtěte také: Dobeš má do pátku vyřešit problémy s registrem. Jinak Nečas očekává jeho rezignaci

Centrální registr, jehož provoz je od začátku problémový, dnes dopoledne opět nefungoval. Na některých místech sice obnovil činnost, jinde ale problémy přetrvávaly. 

Dobeš ale popřel, že by registr nebyl v posledních dnech funkční. Agendu podle něj bylo možné vykonávat. Za potíž se zpracováním dat podle ministra může policejní prezidium. Nefungovalo prý například propojení na databázi hledaných aut. Policejní prezidium problém částečně připouští. 

„Naše systémy registru vozidel byly přetíženy a vzájemně mezi sebou nekomunikovaly. Nicméně jsme s tímto problémem nemohli počítat dopředu a eliminovat rizika, která nastala. Vzhledem k tomu, že jsme neměli informace a nevyplývaly ani z technické dokumentace o potřebě odezvy do 15 sekund z našich systémů do registru vozidel,“ vysvětlila mluvčí prezidia Pavla Kopecká. 

 

O problémech nového systému registru vozidel jsme ve Stalo se dnes mluvili s IT analytikem, Petrem Koubským

Vložit na svůj web

Martin Tůma, obchodní ředitel firmy ATS-Telcom, která registr provozuje, tvrdí, že se problematická místa podařilo odstranit a nahradit novou infrastrukturou. „Tato věc byla primárně způsobena infrastrukturou, která byla vlastně z roku 2008. V současné době došlo k nahrazení novou infrastrukturou, která v tuto chvíli plně postačuje k odbavení nutného počtu žádostí ze strany registru vozidel," uvedl. 

„Proto lze konstatovat, že podobný problém, jaký nastal včera a dnes ráno, kdy už se přijímala nápravná opatření, v budoucnu nenastane,“ dodal Tůma. 

IT analytik Petr Koubský ale nevěří, že se provoz podaří v krátké době obnovit. Ve Stalo se dnes upozornil, že firma ATS-Telcom Praha nemá reference v oblasti IT technologii. 

„O tom už se mluví celou tu dobu, co problém s registrem vozidel existuje. Koneckonců firma ATS-Telcom pro tuto zakázku zvolila jako subdodavatele malou společnost rovněž bez referencí. A to ani jedno z toho není dobrá volba,“ řekl. 

Čtěte také: Registr vozidel už funguje, tvrdí ministerstvo. Ne však naplno

Jediná rozumná možnost je podle něj návrat ke starému systému. „A získat čas na důkladnou analýzu všech potíží nového systému, na jeho předělání. A v nějakém rozumném čase to spustit. Pochybuji, že by se to všechno dalo stihnout dřív než za tři či čtyři měsíce,“ řekl. 

Autor:  Tereza Bartůňková  (teb),  bre, Martina Spěváčková  (msp), Veronika Sedláčková  (ves)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace