Chovancovi a Babišovi se nelíbí, že Česká pošta umožňuje nákup bitcoinů

Česká pošta umožňuje nákup bitcoinů, ministrovi vnitra se to nelíbí (ilustrační foto) - Foto: tiskový servis Bitcoin

Česká pošta umožňuje nákup bitcoinů, ministrovi vnitra se to nelíbí (ilustrační foto)Foto: tiskový servis Bitcoin

Přes terminály společnosti Sazka a na pobočkách České pošty lze za koruny nakoupit digitální bitcoiny. Ministrům vnitra a financí Milanu Chovancovi (ČSSD) a Andreji Babišovi (ANO) se ale nelíbí, že pošta jako státní podnik takové transakce vyřizuje.

Virtuální měnu bitcoin bylo dosud možné fyzicky kupovat jen na speciálních samoobslužných automatech, od středy ji lze nakupovat prostřednictvím terminálů Sazky a poboček České pošty. 

Zájemce o nákup bicoinu si na internetových stránkách služby, která platbu umožňuje, zadá částku, kterou chce za digitální měnu vyměnit. Pak postupuje dál podle instrukcí na stránce a nakonec se odešle objednávka. 

 

Přes terminály Sazky a pobočky České pošty lze za koruny nakoupit digitální bitcoiny. Detaily zjišťovala Zuzana Petráňová

Vložit na svůj web

Tu si pak klient s vygenerovaným QR kódem vytiskne a může jít na nejbližší terminál Sazky nebo pobočky České pošty, která tuto službu nabízí. Limit pro jednorázový obchod je minimálně 500 korun a maximálně 25 tisíc. 

Mořnost nakupovat digitální měnu na pobočkách české pošty se nelíbí některým politikům. Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO byl velmi překvapený, že něco podobného na poštách je. 

„Je to pro mě šok, vůbec netuším, co to je a pokud vím, tak nikdo bitcoinem neplatí. Ta měna nemá nějakou dobrou pověst. To bude asi nějaký omyl, fakt to není v pořádku,“ říká překvapeně. 

Chovanec chce vysvětlení  

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD bude kvůli tomu chtít mluvit s výkonným ředitelem České pošty Martinem Elkánem, aby mu to vysvětlil. 

„Protože bitcoiny bývají někdy mnohdy i platidlem při trestné činnosti a nevím, jestli je úplně vhodné, aby to státní podnik dělal. Takže budu chtít vysvětlení,“ uvedl. 

„Ta informace, že by to měla zabezpečovat Česká pošta je nová zjistit, proč se Česká pošta touto cestou vydala. Jestli jí z toho tak výrazně kynou příjmy, aby to pro ni bylo zajímavé. A proč to vlastně dělá,“ doplnil ministr. Dodal, že bude chtít tento problém řešit také s vládou. 

Česká pošta zdůrazňuje, že funguje jen jako prostředník finanční transakce. 

„Česká pošta má uzavřenou smlouvu se společností na provádění plateb jejichž předmětem je umožnit klientovi platby v hotovosti na přepážkách České pošty za služby, které si klient právě u této společnosti objednal,“ popsal mluvčí pošty Matyáš Vitík. Nechtěl ale říct, o jakou konkrétní společnost jde. 

Bitcoin - Foto: Michal Jindra

Autor:  Zuzana Petráňová,  bre

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace