Motivace a zapojení do péče o dítě. Muži budou zřejmě mít nárok na otcovskou dovolenou

Rodiče s dítětem - Foto:  Corbis

Rodiče s dítětemFoto:  Corbis

Zavést pětidenní placenou otcovskou dovolenou doporučil poslancům sociální výbor sněmovny. Novinku obsahuje vládní návrh novely o nemocenském pojištění. Muži by podle něj mohli dostat volno do šesti týdnů po narození potomka. Pokud odváděli nemocenské pojištění, dostávali by z něj 70 procent vyměřovacího základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské.

Výhrady k normě má poslankyně TOP 09 a Starostů a členka sociálního výboru Markéta Adamová, přesto ji nejspíš ale nakonec podpoří. 

„Jelikož je mateřství nebo porod dítěte dlouho očekávaná událost, tak samozřejmě otec má možnost si ošetřit svoji zákonnou dovolenou i na tuto dobu, nicméně pokud tento návrh projde, vlasy si trhat nebudu,“ sdělila Adamová 

Podle ministerstva práce a sociálních věcí má otcovská dovolená posílit vazbu mezi rodiči a dítětem a má motivovat muže, aby se víc zapojili do péče. Nárok na otcovskou by měli mít muži, kteří jsou v matrice uvedeni jako otcové nebo které jako náhradní rodiče určil soud. Novela počítá i s rozšířením nároku na sirotčí důchod a také s nemocenskou pro dobrovolné hasiče.  

„Chceme podporovat otce, aby se více zapojovali do péče o dítě. Domníváme se, že týden během šestinedělí je minimum. Umožňujeme tatínkům, aby si vybrali nemocenskou, částka je stejná jako mají maminky při peněžité pomoci v mateřství,“ popsala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). 

Poslanci navíc uvažují o rozšíření nemocenské i na dobrovolné záchranáře vodní a horské služby. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace