Nalezený článek není tím, na který odkazoval Zeman, vzkázal Ovčáček

Jiří Ovčáček - Foto: Filip Jandourek

Jiří OvčáčekFoto: Filip Jandourek

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odmítl, že by článek Hitler – gentleman z roku 1937, o jehož nálezu v sobotu informovalo Právo, byl tím článkem, na který prezident Miloš Zeman odkazoval. Zeman loni tvrdil, že novinář Ferdinand Peroutka uveřejnil v časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman.

Článek se od té doby hledá a prezidentská kancelář se kvůli Zemanově výroku soudí s vnučkou Peroutky Terezií Kaslovou.  

Podle rozhodnutí soudu se měl Hrad za výroky omluvit, hradní kancelář ale chystá dovolání k Nejvyššímu soudu. 

„Nález je zajímavou indicií pro mé další pátrání. Právě politiku agrárníků za druhé republiky a v počátcích protektorátu Ferdinand Peroutka podporoval,“ sdělil ČTK Ovčáček. 

Na dotaz, zda si tedy nemyslí, že by mohlo jít o článek, na který Zeman odkazoval, dodal: „Přesně tak.“ Následně pak na twitteru uvedl, že čeští novináři nerozumí historii. 

Čtěte také: Článek Hitler – gentleman se našel. Otisklo ho Rudé právo a nenapsal ho Peroutka

Deník Právo v sobotu informoval o článku, který velmi připomíná text zmiňovaný Zemanem. Vyšel ale o rok později, než hlava státu uváděla, a v tehdejším komunistickém Rudém právu, nikoliv v časopise Přítomnost.  

Navíc autorem nebyl Peroutka a článek Hitlera neoceňoval, naopak odsuzoval útok pravicového agrárního deníku Venkov proti národním socialistům, k nimž měl Peroutka blízko. 

Prezident Zeman loni na fóru k holokaustu mluvil o selhání intelektuálů v krizové situaci a v této souvislosti řekl: „Jeden z největších českých novinářů, Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘.“  

Historici následně upozornili na to, že Peroutka článek nenapsal. Prezident ale trvá na tom, že text o Hitlerovi četl. Peroutkova vnučka kvůli výrokům Zemana podala žalobu. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace