Zprávy → Politika a společnost14. září  2016 v 17:39  

Nástupní platy policistů jsou nižší než v obchodních řetězcích, tvrdí odboráři, sepsali petici

Policie, ilustrační foto - Foto: Milan Kopecký

Policie, ilustrační fotoFoto: Milan Kopecký

Nástupní platy policistů jsou podle odborářů nižší, než v obchodních řetězcích. Odborové organizace proto sepsaly petici za personální a sociální stabilizaci bezpečnostních sborů. Požadují v ní především zvýšení mezd v bezpečnostních složkách. Podle vládního návrhu by měli policisté a hasiči dostat přidáno o 5 procent. To ale odborům nestačí.

Předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler tvrdí, že platy policistů a hasičů jsou nižší, než v roce 2010 a pětiprocentní zvýšení nestačilo ani na dorovnání mezd. Společně s dalšími odborovými organizacemi proto Unie požaduje nárůst o 10 procent. 

„Myslím si, že 10 procent by bylo adekvátní tomu, abychom mohli říct, že máme dorovnáno a možná mírně navýšeno,“ říká Drexler.  

V petici ale odboráři požadují nejen více peněz, ale i doplnění počtu policistů. „Z posledních zpráv, které mám třeba z Krajského ředitelství hl. m. Prahy, tak aktuálně je tam podstav 300 policistů. A podle nějakých odhadovaných prognóz by dokonce mohlo být podstav až 600 policistů,“ vysvětluje. 

„Policejní prezident Tomáš Tuhý tvrdí, že navýší stavy o 4 tisíce policistů. Ale vzhledem k tomu, že nebyly naplněny současné tabulky, netuším, z čeho chce tyto další 4 tisíce tabulkových míst naplnit,“ dodává Drexler. 

Za malým zájmem o práci například u policie ale podle odborářů můžou právě i nízké platy, které rekruty dostatečně nemotivují. 

„Potřebujeme naše sbory posílit, potřebujeme vychovat odborníky v oblastech, kde se bezpečnostní hrozby vyvíjí a mění. Jak ale máme nalákat nové kolegy? Nábor nových příslušníků nemůže být úspěšný, pokud nabízené nástupní platy jsou pod úrovní nabídek pro nové zaměstnance obchodních řetězců,“ uvádí se v petici. 

Současné vedení policie dosáhlo v této oblasti úspěchy 

Policejní prezident Tomáš Tuhý v písemném prohlášení uvedl, že vedení policie podle něj už kroky pro zlepšení situace podniklo.  

„Myslím však, že nikdo z policistů nemůže rozporovat fakt, že současné vedení Policie ČR dosáhlo v této oblasti úspěchů, které bychom ještě před několika lety považovali za nereálné. Od nástupu do funkce jsem investoval velké množství energie a osobní zainteresovanosti abych tento stav pozitivně změnil. To se daří a představitelé ministerstva vnitra a vlády našim argumentům naslouchají a také se snaží jim vyhovět,“ uvedl Tuhý v prohlášení. 

Odboráři doufají, že jejich petici do konce září podepíší všichni členové bezpečnostních sborů. Pokud policejní prezident Tuhý jejich požadavky nepodpoří, jsou odboráři podle Drexlera připraveni svolat protestní akci. 

Autor:  Vojtěch Koval

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace