Navrhované změny v občanském zákoníku by mohly ulevit hlavně soudům

Po téměř roce fungování se možná opět změní občanský zákoník. Ministerstvo spravedlnosti právě dokončilo první novelu kodexu, který ovlivňuje každodenní život lidí. Změny teď putují do připomínkového řízení, pak vládě a zákonodárcům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanský zákoník

Občanský zákoník | Foto: Tomáš Adamec

Platit by měly od příštího podzimu. Úpravy uleví hlavně soudům, které od ledna přezkoumávají svéprávnost duševně nemocných. Jedním z nich byl v minulosti i mladý Petr, který bojoval o navrácení svých práv.

Jednadvacetiletý muž by se chtěl jednou oženit. Už tři roky je ale zbaven svéprávnosti a opatrovníka mu dělá matka. Doufá proto, že se díky novému soudnímu řízení jeho situace jednou změní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možné novelizaci občanského zákoníku zjišťovala podrobnosti redaktorka ČRo Petra Benešová

Podobných případů soudy řeší od ledna stovky. Kvůli novému občanskému zákoníku musejí za tři roky přezkoumat zhruba třicet tisíc duševně nemocných lidí. Už teď je ale jasné, že to jen stěží zvládnou.

Ministerstvo spravedlnosti proto prodlouží lhůtu na přezkum ze tří na pět let. Delší čas vítá Soudcovská unie, jak už dříve řekl viceprezident Tomáš Novosad:

„Tato změna je důvodná a určitě soudům pomůže vypořádat se s tím právním způsobem. Do budoucna to je lepší řešení než to, které bylo zvolené v současné úpravě nového občanského zákoníku.“

Prodloužení doby pro omezení svéprávnosti se ale nelíbí některým neziskovým organizacím. Důvody vysvětlila právnička Ligy lidských práv Barbora Rittichová:

„Abychom nebyli opět ve stavu, kde jsme byli předtím, že se třeba ten časový limit úplně zruší. A stane se to, co se občas stává i dnes, že soud neviděl osobu deset nebo dvacet let.“

Svéprávnost ale není jedinou změnou v novelizaci zákoníku.

„Je tam řešena otázka formy plných mocí, v těch případech, kdy se pořizuje notářský zápis. Jsou tam řešeny pitvy, aby se vyjasnilo, kdy lze pitvat a kdy ne. Je tam obnovováno předkupní právo ke spoluvlastnickému podílu,“ popsal změny náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán.

Stejně tak by se podle novelizace zákoníku mohly opuštěné nebo týrané děti opakovaně vracet do Klokánků.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme