Nejvyšší pokuta pro 'šmejdy'. Firma Astena group musí zaplatit dva miliony

Na předváděcích akcí pro důchodce firmy často používají klamavé obchodní praktiky (ilustrační foto) - Foto:  Český rozhlas

Na předváděcích akcí pro důchodce firmy často používají klamavé obchodní praktiky (ilustrační foto)Foto:  Český rozhlas

Takzvaní šmejdi dostali další vysokou pokutu za klamavé předváděcí akce. Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila sankci dva miliony korun firmě Astena group, jejíž praktiky označili inspektoři za agresivní.

Firmu Astena group potrestala ČOI poprvé, zároveň jde o vůbec nejvyšší pokutu organizátorům těchto akcí, pro něž se vžilo označení šmejdi. 

„Firma měla třicetidenní lhůtu na vyjádření, nevyjádřila se, takže pokuta je v tuto chvíli pravomocná. Okamžitě také Česká obchodní inspekce po uložení sankce zaslala příslušnému živnostenskému úřadu návrh na odebrání živnostenského oprávnění,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. 

Český rozhlas se opakovaně pokoušel spojit s vlastníkem firmy Josefem Grznárem, ten ale nijak nereagoval, stejně jako na výzvy České obchodní inspekce. 

Astena group podle Fröhlicha opakovaně lákala seniory na slosování o 100 tisíc korun. K tomu ale nikdy nedošlo a senioři naopak zaplatili desítky tisíc korun za pochybné zboží. V letáku navíc firma zdůrazňovala, že nejde o předváděcí akci, ačkoli opak byl pravdou. 

Firma lákala seniory na losování o 100 tisíc, místo výhry nakoupili zboží 

Svou zkušenost z předváděcí akce společnosti Astena group už dřív Českému rozhlasu popsala 67 letá paní Marta ze Švábenice. Aby dostala domnělou výhru, musela nakoupit vysavač, hrnce a pánve za 40 tisíc korun. 

„Říkali, že tam mají výhru dvakrát sto tisíc a že já jsem to vyhrála. Tak jsem si říkala, že budou Vánoce, pomůžu dětem. Do dvou dnů jsem poslala výpověď smlouvy, jenomže doporučený dopis mi přišel zpátky, adresát neznámý,“ řekla paní Marta.  

Podle ČOI nelze vyčíslit, kolik obětí mají nekalé praktiky této firmy na kontě. Za poslední rok eviduje inspekce více než čtyři desítky podnětů na společnost Astena group, na jejich základě provedla přes dvacet kontrol. 

„Vzhledem k tomu, že splnili skutkovou podstatu porušení zákona o ochraně spotřebitele, konkrétně nekalé obchodní praktiky včetně agresivních obchodních praktik, tak se Česká obchodní inspekce rozhodla sáhnout k tak vysoké pokutě,“ doplnil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. 

Stejně vysokou pokutu dostala před třemi lety také 1. Česká reklamní společnost za promyšlenou manipulaci a agresivní nátlak na seniory během prodeje. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace