Zprávy → Politika a společnost21. září  2015 v 04:00  

Některé školy kvůli vyhlášce přestaly vařit pro děti s dietou, rodiče se bouří

Některé jídelny nabízejí žákům s celiakií jen ohřev doneseného jídla (ilustrační foto) - Foto: Tomáš Adamec

Některé jídelny nabízejí žákům s celiakií jen ohřev doneseného jídla (ilustrační foto)Foto: Tomáš Adamec

Rodiče celiaků se bouří proti školním jídelnám. S novou vyhláškou o stravování totiž některé školy dětem přestaly vařit jídla bez lepku. Tvrdí, že je to moc komplikované a nemají na to peníze. Kritizuje to třeba rodina Kocourových z Prahy 9.

„Řeším to tak, že po vyučování jedu domů a ve tři hodiny si dávám oběd doma. Cítím se být odstrčená z kolektivu, protože kamarádi se jdou najíst do jídelny a já musím být o hladu,“ popisuje Bára Kocourová, které doma vaří maminka Jarmila. 

„Víceméně se to ubírá směrem, co uvařit, co nakoupit, a časově je to velmi náročné. Škola mi sdělila, že podle nové vyhlášky si nemůže dovolit nutričního terapeuta, nemůže ho zaplatit, a z tohohle důvodu přestávají vařit. Připadá mi, že je to diskriminace dětí s celiakií,“ stěžuje si Jarmila Kocourová.  

 

S novou vyhláškou o stravování některé školy dětem přestaly vařit jídla bez lepku. O problém se zajímala Veronika Hlaváčová

Vložit na svůj web

Stejné komplikace s obědy jako rodina Kocourových řeší také Tomáš Černý, jehož dcera chodí na gymnázium v Praze 13. 

„Pro mě je to obrovský paradox, protože škola, kam Kristýna chodí, využila téhle vyhlášky jako záminku pro to, aby už dále nemusela připravovat dietní potravu. Netýká se to jen dětí s celiakií, ale i s reakcí na laktózu. Přijde mi to trochu jako Kocourkov, protože dobrý úmysl vedl k tomu, že příprava jídel byla zrušená úplně,“ říká. 

Nutriční terapeut nemusí být zaměstnanec, tvrdí ministerstvo 

Řada škol argumentuje tím, že není schopná dodržovat konkrétní postupy vaření včetně odděleného nádobí. Dál tvrdí, že vyhláška nařizuje už zmiňovaného nutričního terapeuta, na kterého prý nejsou peníze. Podle Kláry Bílé z ministerstva školství ho ale školy nemusí zaměstnat. 

„Školy si můžou nutričního terapeuta najmout pouze na úpravu jídelníčku. Nutriční terapeut upraví stávající receptury školního stravovacího zařízení na požadované diety. Pokud nedojde ke změně, nebude školní jídelna nutričního terapeuta nadále potřebovat, pouze na konzultace při změnách. Pro školy by tak implementace dietního systému neměla znamenat velkou organizační ani finanční zátěž," uvedla mluvčí. 

Další možností je podle ministerstva školství dietní jídlo do jídelen dovážet už uvařené. 

Autor:  Veronika Hlaváčová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace