Zprávy → Politika a společnost12. září  2016 v 08:47  

NKÚ: Programové financování v Česku selhává, systém je jen formální

Nejvyšší kontrolní úřad, mrakodrap, budova - Foto: Martin Svozílek

Nejvyšší kontrolní úřad, mrakodrap, budovaFoto: Martin Svozílek

Programové financování sloužící k přidělení peněz ze státního rozpočtu na cíle, které si stát stanovil podle jejich priorit, v České republice selhává. Vyplývá to ze šetření Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle něj se výdaje nevyhodnocují, ale pouze evidují a systém je tak jen formální. Česko kvůli tomu skončilo nejhůře v hodnocení vybraných výkonnostních ukazatelů rozpočtového procesu za rok 2015 ve srovnání s dalšími zeměmi, jako jsou například Slovensko, Polsko, Maďarsko, Slovinsko nebo Německo.

Programové financování má zajistit, aby byly výdaje plánované ze státního rozpočtu účelné a efektivní – a to jak v krátkodobém, tak střednědobém horizontu. V letech 2009 až 2015 jím prošlo 415 miliard korun. 

„Místo aby programové financování sloužilo k vyhodnocení budoucích i proběhlých výdajů, je jejich pouhou evidencí. Systém je tak v České republice jen formální. K jeho špatnému fungování přispívá prodlužování programů a špatně nastavené indikátory a parametry, kvůli nimž pak není možné vyhodnotit, zda program skutečně plní své cíle,“ uvádí ve zprávě NKÚ. 

Ministerstvo financí například u žádné z 24 kontrolovaných akcí programového financování nestanovilo cíle ani indikátory tak, aby bylo možné akce vyhodnotit. U dvou programů také samo sobě trvání programů prodlužovalo, a to i v době, kdy už měly být ukončeny. 

Správci informačních systémů, v nichž stát shromažďuje data o investicích a dotacích, jsou ministerstvo financí a Generální finanční ředitelství (GFŘ). NKÚ upozorňuje, že přestože za tyto informační systémy stát v letech 2009 až 2015 zaplatil přes 338 milionů korun, data v nich nejsou kompletní a spolehlivá, a systémy tak neplní účel, pro který vznikly. 

„Například GFŘ evidovalo Nejvyšší kontrolní úřad v Centrální evidenci dotací z rozpočtu (CEDR) jako poskytovatele dotací ve výši 278 milionů korun, přestože NKÚ nikdy žádnou dotaci neposkytl a ani ze zákona poskytnout nemohl,“ upozorňují kontroloři. 

Nespolehlivé údaje 

Nekompletnost údajů v informačních systémech prokázali kontroloři také při srovnání údajů o dotacích poskytnutých deseti neziskovým organizacím v letech 2013 a 2014. 

„Zatímco v IS CEDR III vedlo GFŘ dotace za 2,8 miliardy korun, v IS DotInfo EDS pro stejné neziskovky evidovalo MF dotace jen ve výši 342 milionů korun,“ uvádí NKÚ. Obdobně nespolehlivé údaje obsahuje podle něj i jiný informační systém, který například evidoval 289 akcí za celkem 10,5 miliardy korun jako neukončené, přestože už ukončené byly. 

„MF při zadávání veřejných zakázek v souvislosti s těmito informačními systémy porušilo zákon o veřejných zakázkách, protože některé z nich neoprávněně zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez otevřené soutěže. Šlo například o zakázky na projektové dozory,“ dodává NKÚ. 

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace