Nový návrh dohody EU s Británií je podle Sobotky posunem k lepšímu

Premiér Bohuslav Sobotka - Foto: Khalil Baalbaki

Premiér Bohuslav SobotkaFoto: Khalil Baalbaki

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) přivítal nový návrh dohody Evropské unie s Velkou Británií. Posunem k lepšímu je podle něj ujištění Evropské komise, že se změna sociálních dávek dotkne jen přídavků na děti. Neměla by se tak týkat třeba důchodů.

„To je vstřícný krok vůči tomu, co říkala Česká republika, že bychom skutečně nebyli rádi, kdyby se ta diskuse, která se rozvinula kolem speciálních dávek v Británii a kolem indexace dětských přídavků, posunula i k dalším dávkám, které jsou vypláceny pracovníkům, kteří pracují v jiné členské zemi, než ze které pocházejí,“ řekl Sobotka před odletem do Bruselu na summit Evropské rady. 

„Ten posun je spíše pozitivním směrem, nicméně není to zatím ještě dostatečné z hlediska všech obav, které s tím návrhem dohody spojujeme,“ poznamenal český premiér. 

Bohuslav Sobotka se zároveň obává toho, že britské požadavky by mohly v budoucnu využít i jiné země Evropské unie. 

„Dnes tomu tak není prostě proto, že politické strany, které by třeba chtěly jít podobnou cestou, tak nejsou ve vládách nebo nemají takový vliv. Ale pokud by došlo k politickému vývoji v některých dalších evropských zemích, tak by ten britský model mohl být použit jako argument, precedent, a to si myslím že není úplně dobře,“ zmínil český premiér. 

Čtěte také: Sobotka: Když Británie vystoupí z EU, vzedme se vlna nacionalismu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker věří v dohodu. Tu si přeje jak Británie, tak ostatní země unie. Řada z nich včetně Česka ale ještě chce text změnit. 

Česká republika souhlasí s tím, aby Britové omezili dětské přídavky pro ty rodiče, kteří pracují v Británii, ale své děti nechali doma. Praha ale chce, aby se to týkalo jen nově příchozích lidí, a především aby toho do budoucna nemohly využít jiné země třeba pro omezení důchodů těch Čechů, kteří u nich pracovali a pak se vrátili domů. 

Britský premiér David Cameron v dějišti summitu Evropské rady v Bruselu - Foto:  ČTK/AP

Požadavky Británie na reformu jejího členství v EU

Premiér David Cameron potřebuje dosáhnout toho, aby se Británie stala menším „sociálním magnetem“ pro unijní pracovníky. Omezení volného pohybu osob není průchozí, není možné stanovit nějaké kvóty. 

V období od března 2014 do března 2015 činila čistá unijní imigrace do Spojeného království 183 000 osob, to znamená, o tolik lidí víc z EU do Británie přijelo, než ji opustilo. To je vysoké číslo jdoucí daleko nad rámec toho, co by si představovala Cameronova vláda. 

Ta by ráda vyhlásila jakýsi „nouzový režim“ s poukazem na to, jakému tlaku jsou vystavené veřejné služby, zdravotnictví a školství. Jedna linie vyjednávání se týká benefitů pro unijní občany, kteří mají v Británii práci, ale teprve postupně by získávali daňové úlevy a penzijní příspěvky. 

Další spor na summitu se týká přídavků na děti, které nežijí v Británii, a stejně na ně britský stát platí. Česko a další země se bojí, aby se spor nerozšířil i na důchody nebo nemocenskou.  

Je ale třeba zdůraznit, jak velký přínos unijní pracovníci pro britskou státní pokladnu představují. Vědci z londýnské UCL už před několika lety spočítali, že unijní imigranti po roce 2004 britskému státu odvedli (hlavně na daních) asi o 30 procent víc, než z něj odčerpali. 

BBC před časem uvedla, že zatímco 15 procent práceschopných Britů čerpá některé ze sociálních dávek, u občanů EU v Británii je to jen 7 procent. 

61 procent unijních občanů má už dojednanou práci v okamžiku, kdy vstoupí na území Británie. Sektory, jako jsou pohostinství, potravinářský průmysl, zdravotnictví, by bez evropských pracovníků jen těžko mohly fungovat. 

Teď se debata soustředí na ty unijní přistěhovalce, kteří žijí a pracují v Británii, ale jejich děti, na které čerpají přídavky, nikoli. Ovšem podle Financial Times je to zase docela malý problém, jedná se celkem o 34 000 dětí. 

Kdyby se jim přídavky "osekaly" na úroveň jejich mateřských zemí, znamenalo by to pro Británii úsporu 25 milionů liber ročně, v přepočtu asi 875 milionů korun, což je z hlediska britského státního rozpočtu zcela zanedbatelné číslo. 

Autor:  Petra Hosenseidlová, Ondřej Houska  (oho), Jiří Hošek  (jih)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace