Nový školní rok začíná i 115 tisícům prvňáčků. Některé postižené děti přestoupily na běžnou školu

Ilustrační foto - Foto: Free Digital Photos

Ilustrační fotoFoto: Free Digital Photos

Školní rok začíná s několika novinkami. Pracovníci ve školství dostali přidáno a na některé základní školy nastoupily v rámci takzvané inkluze postižené děti, které dříve navštěvovaly speciální a praktické školy. Dnešní první školní den si užije na 115 tisíc prvňáčků. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) popřála žákům i učitelům, aby jim nadšení ze školy vydrželo co nejdéle.

„Aby nám ta energie a radost ze školy, ze vzdělávání, vydržela po celý školní rok,“ přeje všem školákům, jejich rodičům i pracovníkům ve školství ministryně. 

Sama dnes poprvé vede do školy svou starší dceru. „Je to pro mě mimořádně silný okamžik,“ řekla Českému rozhlasu Valachová. 

Větší motivaci by pro učitele i nepedagogické pracovníky ve školách mohl znamenat růst mezd. Ode dneška jim platy stouply o 8 a 5 procent. 

Čtěte také: Učitelé v platech stále nedohnali další vysokoškoláky. Změnit se to nemusí ani letos

Většina českých učitelů nicméně nadále vydělává méně než jiní vysokoškolsky vzdělaní zaměstnanci. Ministerstvo školství bude chtít v následujících třech letech navíc 15 miliard z rozpočtu na zvyšování platů a to každý rok. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to ale požaduje za nereálné. 

V platnost vstoupila novela školského zákona, podle které dostanou všechny děti se speciálními vzdělávacími potřebami peníze na asistenta pedagoga nebo zvláštní pomůcky. A to na každé škole, dosud to tak přitom bylo jen na speciálních a praktických školách. 

Takzvaná inkluze má řadu odpůrců, některé jejich obavy se zatím nenaplnily. V celém Česku má přejít na základní školy asi 200 postižených dětí. 

Autor:   dab

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace