O post předsedy se nebojím. Nepotřebujeme hádky a rvačky, říká k volbám Sobotka

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka - Foto:  ČTK

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav SobotkaFoto:  ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se o svou budoucnost v čele strany nebojí. Ačkoli jeho sociální demokracie vyhrála pouze ve dvou krajích, nemyslí si, že by členové ČSSD požadovali jeho odchod z čela strany. "Potvrdila se silná pozice vlády, je to signál od voličů, aby tato koalice dovládla," okomentoval výsledky voleb do krajských zastupitelstev.

"ČSSD nepotřebuje personální hádky a rvačky, to je to, co by nás mohlo oslabit a nahrát hnutí ANO," uvedl premiér Sobotka pro ČTK s tím, že v neděli večer se sejde grémium strany. 

Sociální demokracii ve volbách porazil jeho koaliční partner, hnutí ANO Andreje Babiše. To zvítězil v devíti krajích. Naopak ČSSD získala kraj Jihočeský a Vysočinu, a právě tam chce Sobotka získat křesla hejtmanů. "Uvidíme, zda se nepodaří získat vyjednáváním ještě silnější pozice v některých jiných regionech," uvedl. 

Ve Zlínském kraji voliči nejvíce hlasovali pro KDU-ČSL a v Libereckém zase pro Starosty pro Liberecký kraj. Podrobné výsledky najdete na Zpravodajském webu Českého rozhlasu ZDE

Kde hledat lídry 

Podle premiéra ovlivnila výsledky voleb dlouhá vláda ČSSD v krajích. V čele mnoha regionů byla jeho strana už osm let. 

"Výsledky ČSSD se liší v jednotlivých regionech. To souvisí s tím, kdo za nás kandidoval, jakou jsme tam odváděli práci v předchozích letech, jakou jsme měli pověst," uvedl ještě Sobotka. Ohradil se tak proti hodnocení voleb z úst prezidenta Miloše Zemana. Podle jeho
názoru jde špatný výsledek pro ČSSD za vedením strany než za regiony. 

Čtěte také: Nad Kalouskovou prohrou jsem radostně pozdvihl obočí, komentoval volby Zeman

Ve volbách v příštím roce proto Sobotka plánuje silnější osobnosti a kvalitnější kandidátky. "Členové se musí víc zapojit do kampaně." 

Autor:   ČTK,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace