Zprávy → Politika a společnost29. září  2016 v 06:30  

Odposlechy v kancelářích detektivů z kauzy Čapí hnízdo? Trestný čin se nestal, řekla inspekce

Čapí hnízdo - Foto: Filip Jandourek

Čapí hnízdoFoto: Filip Jandourek

Generální inspekce bezpečnostních sborů odložila podle zjištění Českého rozhlasu případ odposlechů, které někdo nainstaloval do kanceláří pražské hospodářské kriminálky. Podle inspektorů se nestal trestný čin.

„K dotazovanému případu nebylo v průběhu prověřování zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníků bezpečnostního sboru a celá věc byla odložena. Žádné další podrobnosti v tuto chvíli k případu uvolněny nebyly,“ nechtěla mluvčí generální inspekce Radka Sandorová komentovat, kdo a proč dal odposlechy do kanceláře detektivů. 

Čtěte také: U detektivů vyšetřujících kauzy Čapí hnízdo i Nagyová se našly odposlechy

„Prověřování této věci bylo odloženo s tím, že nebyl spáchán trestný čin a státní zástupce se s tímto rozhodnutím policie ztotožnil,“ nebyla sdílnější ani mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. 

Dát odposlechy do zabezpečených kanceláří policie by bylo třeba pro soukromou agenturu téměř nemožné. Už dříve se proto spekulovalo, že je tam dal tehdejší Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Jeho lidé údajně podezírali pražské detektivy z vynášení informací. To ale nechtěl mluvčí policie Jaroslav Ibehej komentovat. 

„Mohu odpovědět pouze obecně, že informace tohoto typu neposkytujeme,“ řekl. 

Elektronické štěnice byly u detektivů, kteří se mimo jiné zabývají i podezřením na dotační podvod při stavbě luxusní farmy Čapí hnízdo vicepremiéra Andreje Babiše z hnutí ANO. Vyšetřovali také případ bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka a výplatnic Jany Nagyové, dnes Nečasové. Randák nakonec ale všechny soudy vyhrál, a dokonce získal odškodnění za nezákonné obvinění. 

Už dříve se spekulovalo, že odposlechy byly v kancelářích legálně a že je tam nainstaloval bývalý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Jeho lidé údajně podezírali pražské detektivy z vynášení informací. 

Štěnici našel letos na jaře dnes již bývalý šéf jednoho z odborů na pražské kriminálce Pavel Klučka. Kromě odposlechů ve své kanceláři objevil prý i kameru. Klučka vše vymontoval a donesl zařízení svému nadřízenému. Inspekce od té doby prověřovala, kdo a proč tam štěnice dal. Teď případ odložila s tím, že nikdo neporušil zákon. 

Autor:  Markéta Chaloupská

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace